Iné

Zákon o slovenskej televízii a rozhlase

  • Vydanie: ULC PRO BONO 06/2024

1. ABSTRAKT

Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (A) vytvára podmienky na samostatný rozvoj Rozhlasu a televízie Slovenska, (B) zavádza nový inštitút etickej komisie, ktorá má byť poradným orgánom vlády Slovenskej republiky, (C) mení podmienky činnosti kontrolných, správnych a riadiacich orgánov, (D) mení názov Rozhlas a televízia Slovenska na názov Slovenská televízia a rozhlas a pod.

2.    ZÁKON O SLOVENSKEJ TELEVÍZII A ROZHLASE

Dňa 20. júna 2024 Národná rada Slovenskej republiky prijala zákon č. 157/2024 Z. z. o Slovenskej televízii a rozhlase (ďalej len „zákon o STVR“).

Zákonom o STVR dochádza k zmenám a doplneniam (1) zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „zákon o rokovacom poriadku“), (2) zákona č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite (ďalej len „zákon o finančnej kontrole“) a (3) zákona č. 264/2022 Z. z. o mediálnych službách (ďalej len „zákon o mediálnych službách“).

Predmetom tohto príspevku je výber najdôležitejších zmien, ktoré zákon o STVR prináša. Pre prehľad o všetkých zmenách odkazujeme aj na plné znenie zákona o STVR, zverejneného v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

3.    POSTAVENIE A POSLANIE SLOVENSKEJ TELEVÍZIE A ROZHLASU

Na úvod zákon o STVR upravuje problematiku postavenia a poslania Slovenskej televízie a rozhlasu (ustanovenia § 2 a § 3 zákona o STVR).

„Zriaďuje sa Slovenská televízia a rozhlas ako verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti televízneho vysielania a rozhlasového vysielania (ďalej len „vysielanie“) a v ďalších oblastiach v súlade s jej hlavnou činnosťou podľa ustanovenia § 5 ods. 1 zákona o STVR“ (ustanovenie § 2 ods. 1 zákona o STVR).

„Slovenská televízia a rozhlas je právnická osoba so sídlom v Bratislave zapísaná v obchodnom registri, ktorá vykonáva svoju činnosť najmä prostredníctvom organizačných zložiek, ktorými sú (A) Slovenská televízia, prostredníctvom ktorej sa poskytuje služba verejnosti v oblasti televízneho vysielania, (B) Slovenský rozhlas, prostredníctvom ktorého sa poskytuje služba verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania“ (ustanovenie § 2 ods. 2 zákona o STVR).

„Slovenská televízia a rozhlas je vysielateľom, ktorého poslaním je poskytovať službu verejnosti v oblasti vysielania a v ďalších oblastiach v súlade s jej hlavnou činnosťou podľa ustanovenia § 5 ods. 1 zákona o STVR“ (ustanovenie § 3 ods. 1 zákona o STVR).

Programovú službu Slovenskej televízie a rozhlasu tvoria spravodajské, publicistické, dokumentárne, dramatické, hudobné, športové, zábavné a vzdelávacie programy, programy pre deti a mládež a iné programy, ktoré (A) sú založené na zásadách demokracie a humanizmu a prispievajú k právnemu vedomiu, kultúrnemu vedomiu, etickému vedomiu a k environmentálnej zodpovednosti verejnosti, (B) poskytujú nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí na slobodné utváranie názorov, (C) rozvíjajú národné povedomie a kultúrnu identitu slovenského národa, obyvateľov Slovenskej republiky bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vek, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie tak, aby tieto programy odrážali rozmanitosť názorov, politických, náboženských, filozofických a umeleckých smerov a aby podporovali rozvoj národného spoločenstva, občianskej a vedomostnej spoločnosti, (D) utvárajú podmienky na spoločenskú dohodu vo veciach verejných s cieľom posilniť vzájomné porozumenie, toleranciu a podporovať súdržnosť spoločnosti“ (ustanovenie § 3 ods. 3 zákona o STVR).

4.    ČINNOSTI SLOVENSKEJ TELEVÍZIE A ROZHLASU

Zákon o STVR sa ďalej dotýka aj činností, ktoré by mala Slovenská televízia a rozhlas vykonávať. Vzhľadom na široký výpočet hlavných činností Slovenskej televízie a rozhlasu vyberáme len niektoré z nich.

„Hlavná činnosť Slovenskej televízie a rozhlasu je (A) vysielanie najmenej troch televíznych programových služieb, ktoré môže na území Slovenskej republiky prijímať viac ako 90 % jej obyvateľov (ďalej len „celoplošné vysielanie“), (B) vysielanie najmenej štyroch rozhlasových programových služieb, z ktorých aspoň tri sa realizujú celoplošným vysielaním; ak Slovenská televízia a rozhlas vysiela viac ako štyri rozhlasové programové služby, aspoň štyri z nich sa realizujú celoplošným vysielaním, (C) poskytovanie audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie, (D) zabezpečovanie tvorby, výroby a nákupu programov a ich šírenia, (E) vysielanie väčšinového podielu programov vo verejnom záujme vo vysielaní každej programovej služby; programom vo verejnom záujme sa rozumie program zameraný na uspokojovanie informačných a kultúrnych potrieb divákov a poslucháčov na území, ktoré vysielateľ svojím signálom pokrýva, a to najmä (1) program vhodný pre maloletých zameraný na vzdelávacie, výchovné alebo informačné účely, (2) spravodajstvo, (3) program zameraný na vzdelávanie alebo vedu a techniku, (4) program, ktorý poskytuje právne a iné informácie, podporuje zdravý životný štýl, ochranu prírody, ochranu životného prostredia, ochranu života, zdravia a majetku alebo bezpečnosť na cestách, (5) program, ktorý prezentuje kultúru s dôrazom na slovenskú národnú kultúru alebo kultúru národnostných menšín a etnických skupín, ich život a názory, (6) program, ktorý prezentuje náboženskú činnosť registrovaných cirkví a náboženských spoločností, (7) program, ktorý je určený znevýhodneným skupinám osôb, (8) program prezentujúci významné medzinárodné športové podujatia, športové podujatia s účasťou štátnej reprezentácie, národné seniorské a mládežnícke športové podujatia, (9) program zameraný na Slovákov žijúcich v zahraničí, (F) zabezpečovanie regionálneho vysielania prostredníctvom televíznych a rozhlasových štúdií; regionálne vysielanie každého štúdia musí vyvážene obsahovať príspevky z celého územia jeho pôsobnosti“ a ďalšie (ustanovenie § 5 ods. 1 zákona o STVR).

5.    ORGÁNY SLOVENSKEJ TELEVÍZIE A ROZHLASU

Zákon o STVR ustanovuje, že orgánmi Slovenskej televízie a rozhlasu sú (A) rada a (B) generálny riaditeľ (ustanovenie § 9 zákona o STVR).

A. RADA

A1. PÔSOBNOSŤ RADY

„Rada (A) dohliada na dodržiavanie zákona o STVR a plnenie úloh, ktoré Slovenskej televízii a rozhlasu vyplývajú z osobitných predpisov, a dohliada na dodržiavanie povinností generálneho riaditeľa podľa zákona o STVR, iných všeobecne záväzných právnych predpisov a vnútorných predpisov Slovenskej televízie a rozhlasu, (B) dohliada na hospodárnosť, efektívnosť a účelnosť nakladania s verejnými prostriedkami Slovenskej televízie a rozhlasu a plní úlohy kolektívneho orgánu pri nakladaní s majetkom Slovenskej televízie a rozhlasu podľa osobitného predpisu, (C) volí a odvoláva generálneho riaditeľa, (D) určuje odmenu generálneho riaditeľa podľa ustanovenia § 18 ods. 7 zákona o STVR; podmienky a spôsob vyplatenia odmeny upravuje štatút rady, (E) určuje odmenu zástupcom generálneho riaditeľa za výkon funkcie generálneho riaditeľa podľa ustanovenia § 17 ods. 2 zákona o STVR, (F) schvaľuje štatút rady, štatút Slovenskej televízie a rozhlasu, organizačný poriadok Slovenskej televízie a rozhlasu, štatút etickej komisie, štatút programových pracovníkov, ďalších tvorivých pracovníkov a spolupracovníkov Slovenskej televízie a rozhlasu a podmienky poskytovania archívnych dokumentov podľa ustanovenia § 4 ods. 3 zákona o STVR“ a vykonáva aj ďalšie činnosti podľa ustanovenia § 10 ods. 1 zákona o STVR (ustanovenie § 10 ods. 1 zákona o STVR).

A2. ZLOŽENIE RADY

„Rada má deväť členov“ (ustanovenie § 11 ods. 1 zákona o STVR). „Štyroch členov rady vymenúva a odvoláva minister kultúry Slovenskej republiky (ďalej len „minister kultúry“) z toho troch členov rady vymenúva a odvoláva z radov odborníkov v oblasti médií a audiovízie, ekonómie, práva alebo informačných technológií a jedného člena rady vymenúva a odvoláva na návrh ministra financií Slovenskej republiky z radov odborníkov v oblasti ekonómie. Členovia rady podľa ustanovenia § 11 ods. 2 zákona o STVR sa vymenúvajú na základe výsledkov výberového konania. Na výberové konanie sa primerane vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu“ (ustanovenie § 11 ods. 2 zákona o STVR).

Piatich členov rady volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky (ďalej len „národná rada“) nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov; členov rady volí z kandidátov na členov rady, ktorých jej navrhuje príslušný výbor národnej rady tak, aby v rade bol zastúpený (A) jeden odborník v oblasti televízneho vysielania, (B) jeden odborník v oblasti rozhlasového vysielania, (C) jeden odborník v oblasti ekonómie, (D) jeden odborník v oblasti práva a (E) jeden odborník v oblasti informačných technológií“ (ustanovenie § 11 ods. 3 zákona o STVR).

A3. ROKOVANIE RADY

„Prvé zasadnutie rady zvolá predseda národnej rady najneskôr do 30 dní od zvolenia nových členov rady podľa ustanovenia § 11 ods. 3 zákona o STVR a zároveň určí člena rady, ktorý bude rokovanie riadiť až do zvolenia predsedu rady. Na prvom zasadnutí členov rady vymenovaných podľa ustanovenia § 11 ods. 2 zákona o STVR a zvolených podľa ustanovenia § 11 ods. 3 zákona o STVR si rada zvolí predsedu rady a podpredsedu rady“ (ustanovenie § 16 ods. 1 zákona o STVR).

Rada je schopná uznášať sa, ak je na rokovaní prítomná nadpolovičná väčšina všetkých jej členov“ (ustanovenie § 16 ods. 2 zákona o STVR). „Uznesenie rady je prijaté, ak zaň hlasuje nadpolovičná väčšina všetkých členov rady“ (ustanovenie § 16 ods. 3 zákona o STVR). „Rada tajným hlasovaním nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov rady volí a odvoláva generálneho riaditeľa, predsedu rady a podpredsedu rady“ (ustanovenie § 16 ods. 4 zákona o STVR).

„Rokovanie rady zvoláva predseda rady najmenej 12-krát za kalendárny rok podľa vopred schváleného plánu zasadnutí. Rokovanie rady riadi predseda rady alebo podpredseda rady. Predseda rady zvolá mimoriadne rokovanie rady do troch pracovných dní vždy, ak o to písomne požiadajú najmenej traja členovia rady. Predsedu rady v čase jeho neprítomnosti zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností podpredseda rady“ (ustanovenie § 16 ods. 5 zákona o STVR).

„Rokovania rady sú verejné. Ak rada rokuje o skutočnostiach, ktoré podliehajú ochrane údajov podľa osobitných predpisov, rada je povinná zabezpečiť opatrenia na ochranu týchto údajov“ (ustanovenie § 16 ods. 6 zákona o STVR).

B.GENERÁLNY RIADITEĽ

B1. POSTAVENIE GENERÁLNEHO RIADITEĽA

„Generálny riaditeľ je štatutárnym orgánom Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorý riadi jej činnosť a koná v jej mene. Generálny riaditeľ rozhoduje o všetkých otázkach týkajúcich sa Slovenskej televízie a rozhlasu, ktoré nie sú podľa zákona o STVR vyhradené do výlučnej pôsobnosti rady“ (ustanovenie § 17 ods. 1 zákona o STVR).

B2. POSTAVENIE GENERÁLNEHO RIADITEĽA

„Za generálneho riaditeľa možno zvoliť fyzickú osobu, ktorá (A) sa prihlásila za kandidáta na funkciu generálneho riaditeľa (ďalej len „kandidát“) na výzvu rady; kandidát nesmie byť členom rady ani etickej komisie, (B) má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu a je bezúhonná, (C) má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, (D) má najmenej päťročnú odbornú prax v oblasti riadenia a (E) spĺňa predpoklady podľa ustanovení § 12 ods. 5 a 6 a § 17 ods. 6 zákona o STVR“ (ustanovenie § 18 ods. 1 zákona o STVR).

B3. VOĽBA GENERÁLNEHO RIADITEĽA

„Generálneho riaditeľa volí rada na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Verejné vypočutie kandidáta zabezpečuje rada a jeho súčasťou je prezentácia projektu riadenia a rozvoja Slovenskej televízie a rozhlasu podľa ustanovenia § 18 ods. 2 písm. a) zákona o STVR. Verejné vypočutie je vysielané naživo na webovom sídle Slovenskej televízie a rozhlasu“ (ustanovenie § 19 ods. 1 zákona o STVR).

6.    ETICKÁ KOMISIA

A. PÔSOBNOSŤ ETICKEJ KOMISIE

„Etická komisia je poradným orgánom rady; jej úlohou je zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu programových pracovníkov, ďalších tvorivých pracovníkov a spolupracovníkov Slovenskej televízie a rozhlasu a všeobecných zásad etiky zamestnancami Slovenskej televízie a rozhlasu a externými spolupracovníkmi Slovenskej televízie a rozhlasu pri výkone ich činnosti a navrhovať príslušné opatrenia s cieľom zabezpečiť ich dodržiavanie“ (ustanovenie § 21 ods. 1 zákona o STVR).

B. ZLOŽENIE A ČLENSTVO V ETICKEJ KOMISII

„Etická komisia má deväť členov“ (ustanovenie § 22 ods. 1 zákona o STVR). „Členov etickej komisie vymenúva predseda rady na základe predložených návrhov tak, aby zloženie etickej komisie bolo nasledovné (A) jeden člen nominovaný registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami v Slovenskej republike, (B) jeden člen za oblasť ochrany záujmov národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území Slovenskej republiky nominovaný poradným orgánom vlády Slovenskej republiky pre oblasť ochrany práv osôb patriacich k národnostným menšinám a etnickým skupinám, (C) jeden člen za oblasť ochrany záujmov osôb so zdravotným postihnutím nominovaný komisárom pre osoby so zdravotným postihnutím, (D) jeden člen nominovaný Slovenským olympijským a športovým výborom, (E) jeden člen nominovaný zástupcami celoštátnych reprezentatívnych záujmových združení právnických osôb združujúcich samosprávne kraje, mestá alebo obce, (F) jeden člen nominovaný Maticou slovenskou, (G) jeden člen nominovaný Slovenskou akadémiou vied, (H) jeden člen nominovaný právnickou osobou s celoštátnou pôsobnosťou zastrešujúcou detské a mládežnícke organizácie, (I) jeden člen reprezentujúci novinársku profesiu nominovaný celoštátnym reprezentatívnym výkonným orgánom samoregulácie na ochranu novinárskej etiky“ (ustanovenie § 22 ods. 2 zákona o STVR).

7.    FINANCOVANIE SLOVENSKEJ TELEVÍZIE A ROZHLASU A NÁROKOVATEĽNÝ PRÍSPEVOK

Na záver zákon o STVR prináša aj úpravu financovania Slovenskej televízie a rozhlasu (ustanovenie § 26 zákona o STVR) úpravu nárokovateľného príspevku (ustanovenie § 27 zákona o STVR).

„Príjmy Slovenskej televízie a rozhlasu sú: (A) nárokovateľný príspevok podľa ustanovenia § 27 zákona o STVR, (B) príjmy z vysielania mediálnej komerčnej komunikácie, (C) sponzorské plnenia podľa osobitného predpisu určené na priame alebo nepriame financovanie programov, (D) príjmy z prenájmu a predaja majetku Slovenskej televízie a rozhlasu, (E) výnosy z vkladov v banke alebo pobočke zahraničnej banky a z finančných investícií, (F) dary od fyzických osôb a právnických osôb, ktoré nie sú sponzorským plnením podľa písmena c), (G) dedičstvo v prospech Slovenskej televízie a rozhlasu, (H) granty od fyzických osôb a právnických osôb na plnenie úloh vo verejnom záujme, ktoré nie sú sponzorským plnením podľa písmena c), (I) iné príjmy neuvedené v písmenách a) až h)“ (ustanovenie § 26 ods. 1 zákona o STVR).

Nárokovateľný príspevok je určený na finančné zabezpečenie hlavnej činnosti Slovenskej televízie a rozhlasu podľa ustanovenia § 5 ods. 1 zákona o STVR“ (ustanovenie § 27 ods. 1 zákona o STVR).

„Nárokovateľný príspevok sa poskytuje každoročne zo štátneho rozpočtu v sume najmenej 0,12 % z hrubého domáceho produktu Slovenskej republiky vyjadreného v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje. Ak je nárokovateľný príspevok na príslušný kalendárny rok určený podľa prvej vety nižší ako nárokovateľný príspevok poskytnutý za predchádzajúci kalendárny rok, poskytne sa nárokovateľný príspevok najmenej v sume nárokovateľného príspevku za tento predchádzajúci kalendárny rok“ (ustanovenie § 27 ods. 2 zákona o STVR).

8.    ÚČINNOSŤ ZÁKONA O STVR

Zákon o STVR nadobudol účinnosť 01. júla 2024.

Publikované dňa 01.10.2024.

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....