Nový zákon o príspevkoch poskytovaných z európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (ďalej len „zákon“) vytvára vnútroštátny právny základ nadväzujúci na príslušné nariadenia Európskej únie, ktoré upravujú novú poľnohospodársku politiku, a to s ohľadom na projektové intervencie v záujme rozvoja vidieka na roky 2023 – 2027.
Zákon ustanovuje postavenie a pôsobnosť jednotlivých orgánov štátnej správy v procese využívania finančných prostriedkov na projektové intervencie v záujme rozvoja vidieka na roky 2023 – 2027 z poľnohospodárskeho fondu.
Zákon okrem ustanovenia úloh jednotlivým subjektom zapojeným do implementácie ustanovuje základné princípy a procesy riadenia a kontroly poskytovania finančných prostriedkov vo forme nenávratnej finančnej pomoci (príspevok) a finančných prostriedkov vo forme návratnej finančnej pomoci alebo vo forme návratnej finančnej pomoci a nenávratnej finančnej pomoci (príspevok na finančný nástroj) na projektové intervencie v rámci Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky 2023 – 2027.
Zákon tiež obsahuje procesné ustanovenia, ktoré sa vzťahujú na rozhodovanie o žiadosti o poskytnutie príspevku.
Nový zákon bol Národnou radou SR schválený dňa 10.09.2024. Vzhľadom na to, že nový zákon upravuje jednotlivé skutočnosti pomerne podrobne, v našom článku Vám prinášame výber z nášho pohľadu kľúčových ustanovení.
→ Všeobecné princípy
Nový zákon v § 2 stanovuje, že pri poskytovaní príspevku a príspevku na finančný nástroj sa uplatňuje princíp (i) partnerstva a zdieľaného riadenia, (ii) princíp nediskriminácie, (iii) princíp transparentnosti, (iv) princíp hospodárnosti, (v) princíp efektívnosti, (vi) princíp účinnosti, (vii) princíp účelnosti, (viii) princíp právneho štátu a (ix) zákaz konfliktu záujmov.
Zákon rozlišuje medzi pojmom príspevok a pojmom príspevok na finančný nástroj.
→ Príspevok
Finančné prostriedky poskytované v programovom období 2023-2027 z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a zo štátneho rozpočtu určené na financovanie intervencií v záujme rozvoja vidieka mimo integrovaného administratívneho a kontrolného systém v rámci Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky 2023 – 2027 (ďalej len „strategický plán“) sa v zmysle nového zákona poskytujú vo forme nenávratného finančného príspevku na realizáciu projektu na základe zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku (ďalej len „zmluva o príspevku“) alebo rozhodnutia podľa § 9 ods. 2 nového zákona.
→ Príspevok na finančný nástroj
Finančné prostriedky poskytované v programovom období 2023-2027 z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a zo štátneho rozpočtu určené na financovanie intervencií v záujme rozvoja vidieka mimo integrovaného administratívneho a kontrolného systému v rámci strategického plánu, ktoré sa poskytujú vo forme návratného finančného príspevku alebo vo forme kombinácie návratného finančného príspevku a nenávratného finančného príspevku na základe zmluvy o financovaní podľa § 27 nového zákona.
Ustanovenie §27 vysvetlíme nižšie.
Základný rozdiel medzi oboma inštitútmi je zrejmý.
Príspevok je nenávratný a príspevok na finančný nástroj je návratný.
→ Projekt
Projektom je v zmysle nového zákona súhrn aktivít na dosiahnutie určených cieľov a výsledkov, na ktoré sa vzťahuje poskytnutie príspevku, ktoré predkladá žiadateľ v žiadosti o poskytnutie príspevku (ďalej len „žiadosť“), a ktoré realizuje prijímateľ sám alebo s partnerom
Partnerom je osoba, ktorá sa spolupodieľa na príprave projektu so žiadateľom a na realizácii projektu s prijímateľom podľa písomnej zmluvy uzavretej medzi ňou a žiadateľom alebo ktorá sa spolupodieľa na realizácii projektu s prijímateľom podľa písomnej zmluvy uzavretej medzi ňou a žiadateľom
→ Riadiaci orgán
Riadiacim orgánom strategického plánu (ďalej len „riadiaci orgán“) je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo pôdohospodárstva“)
Ministerstvo pôdohospodárstva pri poskytovaní príspevku plní (i) úlohy riadiaceho orgánu, (ii) je orgánom finančného riadenia, (iii) ako aj poskytovateľom príspevku na finančný nástroj. Ďalej plní úlohy riadiaceho orgánu pre technickú pomoc a je poskytovateľom príspevku na technickú pomoc.
Na základe § 4 je riadiacim orgánom ministerstvo pôdohospodárstva ako celok v širšom slova zmysle. Právomoci ministerstva pôdohospodárstva ako riadiaceho orgánu však musia byť rozdelené medzi jednotlivé organizačné útvary. Rozdelenie právomocí medzi jednotlivé organizačné útvary ministerstva pôdohospodárstva bude vecou organizačného poriadku, interných aktov a riadiacej dokumentácie.
Podrobné práva a povinnosti ministerstva pôdohospodárstva ako riadiaceho orgánu ustanovuje § 4 ods. 2 a 3 nového zákona.
→ Platobná agentúra
Platobná agentúra je poskytovateľom príspevku ako orgánom delegovaným ministerstvom pôdohospodárstva.
Platobná agentúra zodpovedá za riadenie a kontrolu výdavkov na projektové intervencie strategického plánu. Svoje úlohy môže delegovať na sprostredkovateľský orgán, ktorý si určí, s predchádzajúcim súhlasom riadiaceho orgánu, avšak takéto delegovanie sa nemôže týkať vykonávania platieb, ani úkonov týkajúcich sa finančnej úpravy a rozhodovania v súvislosti s vysporiadaním finančných vzťahov.
Platobná agentúra pri poskytovaní príspevku (i) vyhlasuje výzvu podľa § 10 zákona, (ii) vyhlasuje výzvu na predkladanie projektových zámerov a koná o projektovom zámere podľa § 11 zákona, (iii) koná o žiadostiach a rozhoduje o poskytnutí príspevku, (iv) uzatvára zmluvu o príspevku, (v) vykonáva platby prijímateľovi na základe žiadosti o platbu, (vi) je správcom pohľadávky z príspevku a pohľadávky z rozhodnutia, ktorá sa týka príspevku, (vii) vykonáva finančnú úpravu a vysporiadava finančné vzťahy, (viii) rozhoduje v konaní pri porušení pravidiel, (ix) rozhoduje v konaní o porušení finančnej disciplíny podľa osobitného predpisu, (x) ukladá a vymáha odvody, pokuty a penále podľa osobitného predpisu za porušenie finančnej disciplíny prijímateľa pri nakladaní s finančnými prostriedkami Európskej únie a s finančnými prostriedkami štátneho rozpočtu na financovanie strategického plánu poskytnutými platobnou agentúrou z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka, k)plní ďalšie úlohy podľa tohto zákona a osobitných predpisov.
→ Orgán zabezpečujúci ochranu
Orgánom zabezpečujúcim ochranu finančných záujmov Európskej únie je Úrad vlády Slovenskej republiky.
→ Sprostredkovateľský orgán
Sprostredkovateľský orgán je subjekt verejnej správy alebo iná právnická osoba, ktorá má odborné, personálne a materiálne predpoklady na plnenie úloh zverených jej riadiacim orgánom alebo platobnou agentúrou.
Sprostredkovateľský orgán plní úlohy na základe písomnej zmluvy uzavretej s riadiacim orgánom alebo platobnou agentúrou podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka.
Sprostredkovateľský orgán zodpovedá za činnosti vykonávané orgánu, ktorý ho ich vykonávaním poveril.
V prípade delegovania svojich úloh na sprostredkovateľské orgány, riadiaci orgán alebo platobná agentúra v plnej miere zodpovedajú za účinnosť a správnosť riadenia a plnenia úloh delegovaných na sprostredkovateľské orgány a sú povinní zabezpečiť, aby boli zavedené náležité ustanovenia s cieľom umožniť sprostredkovateľskému orgánu získať všetky údaje a informácie potrebné na vykonávanie týchto delegovaných úloh. Sprostredkovateľské orgány za riadne a včasné plnenie delegovaných úloh zodpovedajú riadiacemu orgánu alebo platobnej agentúre.
→ Postup pri poskytovaní príspevku
Príspevok sa poskytuje na základe písomnej zmluvy o príspevku uzavretej so žiadateľom, ktorej návrh zasiela platobná agentúra žiadateľovi, ktorého žiadosť bola schválená v konaní podľa § 13 až 18. Poskytnutie príspevku na základe zmluvy o príspevku je viazané na splnenie podmienok dohodnutých v zmluve o príspevku.
Príspevok sa poskytuje na základe inominátnej zmluvy uzavretej podľa Obchodného zákonníka.
Ustanovenia §10 až § 12 nového zákona stanovujú v rámci postupov pred konaním o žiadosti inštitúty ako projektový zámer a obsahový námet. Pre podrobnosti odkazujeme na znenie nového zákona, pre prípadnú konzultáciu podrobností, prosím, neváhajte kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.
→ Konanie o žiadosti
Ustanovenie § 13 nového zákona určuje konanie o žiadosti.
Účastníkom konania o žiadosti je žiadateľ.
Konanie o žiadosti sa začína doručením listinnej žiadosti alebo elektronickej žiadosti žiadateľa platobnej agentúre na základe vyhlásenej výzvy.
Žiadateľ môže podať žiadosť v lehote na podávanie žiadosti určenej vo výzve.
Žiadosť musí byť predložená riadne, včas a vo forme určenej platobnou agentúrou vo výzve.
Platobná agentúra rozhodne o neschválení žiadosti, ak (i) žiadateľ nesplnil podmienky poskytnutia príspevku určené vo výzve alebo (ii) nie je možné schváliť žiadosť z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov určených na vyčerpanie vo výzve na základe poradia žiadostí predložených v rámci výzvy alebo posudzovaného obdobia výzvy; poradie žiadostí sa určuje na základe aplikácie kritérií pre výber projektov v konaní o žiadosti.
Platobná agentúra konanie o žiadosti zastaví, ak (i) žiadateľ vzal žiadosť späť pred vydaním rozhodnutia o žiadosti, (ii) žiadateľ zomrel, bol vyhlásený za mŕtveho alebo zanikol bez právneho nástupcu, (iii) žiadateľ nepredložil žiadosť riadne, včas a vo forme určenej vo výzve alebo pretrvávajú pochybnosti o splnení podmienok doručenia žiadosti riadne, včas a vo forme určenej vo výzve, (iv) zistí pochybnosti o splnení podmienok poskytnutia príspevku a žiadateľ tieto pochybnosti neodstránil v určenej lehote, hoci bol o možnosti zastavenia konania poučený, alebo (v) tak ustanovuje nový zákon.
→ Odvolanie a odvolacie konanie
Proti rozhodnutiu vo veci príspevkov podľa tohto zákona môže žiadateľ podať odvolanie, alebo ak sa žiadateľ písomne práva na odvolanie nevzdal.
Žiadateľ môže podať odvolanie písomne platobnej agentúre do desiatich pracovných dní odo dňa doručenia rozhodnutia, ak zákon neustanovuje inak.
Dôvody odvolania a rozsah, v akom sa rozhodnutie napáda, môže žiadateľ rozšíriť len do uplynutia lehoty na podanie odvolania.
Platobná agentúra môže rozhodnúť o odvolaní, ak mu v plnom rozsahu vyhovie. Ak platobná agentúra v plnom rozsahu odvolaniu nevyhovie, predloží ho odvolaciemu orgánu, ktorým je generálny riaditeľ platobnej agentúry.
Odvolací orgán preskúma napadnuté rozhodnutie v celom rozsahu, a ak sú na to dôvody, rozhodnutie zmení, inak odvolanie zamietne a rozhodnutie potvrdí.
Odvolací orgán rozhodnutie zruší a vec vráti platobnej agentúre na nové konanie a rozhodnutie, ak zistenie skutkového stavu platobnou agentúrou bolo nedostačujúce na riadne posúdenie veci a rozhodnutie alebo ak je to vhodnejšie najmä z dôvodu rýchlosti a hospodárnosti konania. Platobná agentúra je právnym názorom odvolacieho orgánu viazaná.
Odvolací orgán vydá rozhodnutie o odvolaní do 30 pracovných dní odo dňa predloženia odvolania odvolaciemu orgánu, vo zvlášť zložitých prípadoch najneskôr do 60 pracovných dní, pričom o tejto skutočnosti odvolací orgán upovedomí žiadateľa s uvedením dôvodov.
→ Zmluva o príspevku
Príspevok sa poskytuje prijímateľovi na základe a v súlade so zmluvou o príspevku uzavretou podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka.
Zmluva o príspevku upravuje práva a povinnosti platobnej agentúry a prijímateľa v súvislosti s realizáciou projektu.
Žiadateľ je povinný poskytnúť pred uzavretím zmluvy o príspevku platobnej agentúre súčinnosť v rozsahu potrebnom na uzavretie zmluvy o príspevku.
Platobná agentúra zašle písomný návrh na uzavretie zmluvy o príspevku a určí lehotu na prijatie návrhu žiadateľovi, (i) ktorého žiadosť bola schválená rozhodnutím v konaní podľa § 13 až 18, ktoré nadobudlo právoplatnosť, (ii) ktorý splnil podmienky určené vo výroku rozhodnutia o schválení žiadosti, ak boli podmienky vo výroku rozhodnutia určené, (iii) ktorý splnil ďalšie predpoklady požadované platobnou agentúrou na uzavretie zmluvy o príspevku, ktoré vyplývajú z osobitných predpisov a (iv) ktorý poskytol potrebnú súčinnosť.
→ Postup pri poskytovaní príspevku na finančný nástroj
Na poskytnutie príspevku na finančný nástroj, vykonávanie finančného nástroja a na vrátenie príspevku na finančný nástroj sa nevzťahujú ustanovenia týkajúce sa postupu pri poskytovaní príspevku, teda vyššie uvedené postupy naň neplatia.
Na poskytnutie príspevku na finančný nástroj sa nevzťahuje správny poriadok.
Príspevok na finančný nástroj, ktorým môže byť poskytnutá štátna pomoc alebo minimálna pomoc, môže byť poskytnutý, len ak sú splnené pravidlá v oblasti štátnej pomoci alebo minimálnej pomoci
Poskytovateľ príspevku na finančný nástroj pri poskytnutí príspevku na finančný nástroj môže (i) investovať do vlastného imania orgánu vykonávajúceho finančný nástroj, (ii) poskytnúť príspevok na finančný nástroj v podobe samostatného bloku financovania alebo na osobitný účet orgánu vykonávajúcemu finančný nástroj.
Poskytovateľ príspevku na finančný nástroj môže priamo vybrať prijímateľa príspevku na finančný nástroj, ak sú splnené podmienky podľa osobitných predpisov.
Poskytovateľ príspevku na finančný nástroj poskytuje príspevok na finančný nástroj prijímateľovi príspevku na finančný nástroj na základe zmluvy o financovaní podľa § 27 nového zákona.
Prijímateľ príspevku na finančný nástroj žiada o poskytnutie príspevku na finančný nástroj po nadobudnutí účinnosti zmluvy o financovaní podľa § 27 prostredníctvom žiadosti o platbu.
Ak prijímateľ príspevku na finančný nástroj vykonáva finančný nástroj priamo, poskytuje finančné prostriedky z finančného nástroja konečnému prijímateľovi na základe zmluvy podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka.
Ak prijímateľ príspevku na finančný nástroj poverí vykonávaním časti finančného nástroja finančného sprostredkovateľa, poskytuje mu časť finančných prostriedkov alebo viaže časť finančných prostriedkov určených pre ručenie podľa § 303 až 312 Obchodného zákonníka na základe zmluvy s finančným sprostredkovateľom podľa §28 nového zákona.
Prijímateľ príspevku na finančný nástroj je povinný používať príspevok na finančný nástroj v súlade so zmluvou o financovaní podľa § 27, investičnou stratégiou a strategickým plánom počas obdobia ustanoveného osobitnými predpismi.
→ Zmluva o financovaní
Zmluva o financovaní je zmluvou podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka uzavretou medzi poskytovateľom príspevku na finančný nástroj a prijímateľom príspevku na finančný nástroj.
Poskytnutie príspevku na finančný nástroj na základe zmluvy o financovaní je viazané na splnenie podmienok dohodnutých v tejto zmluve. Právny nárok na poskytnutie príspevku na finančný nástroj zo strany prijímateľa príspevku na finančný nástroj vzniká splnením podmienok účinnej zmluvy o financovaní.
Zmluva o financovaní upravuje práva a povinnosti poskytovateľa príspevku na finančný nástroj a prijímateľa príspevku na finančný nástroj pri vykonávaní finančného nástroja.
Zmluva o financovaní obsahuje okrem všeobecných náležitostí najmä (i) výšku a účel poskytovaného príspevku na finančný nástroj, (ii) výšku poplatku za riadenie a nákladov na riadenie, (iii) ustanovenia o vysporiadaní finančných vzťahov, (iv) ustanovenia o ukončení finančného nástroja, (v) ustanovenia o výkone kontroly a auditu, (vi) investičnú stratégiu, (vii) náležitosti podľa osobitných predpisov.
→ Ďalšie ustanovenia
Nový zákon samozrejme upravuje aj ďalšie skutočnosti, a to rozsah spracúvania osobných a identifikačných údajov, upravuje sa kto, v akom rozsahu a na aký účel spracováva osobné údaje dotknutých subjektov.
Ustanovuje sa tiež povinnosť zverejňovať informácie, pričom platobná agentúra zverejňuje informácie o prijímateľoch na svojom webovom sídle. Poskytovateľ príspevku na finančný nástroj zverejňuje informácie o prijímateľoch príspevkov na finančný nástroj na svojom webovom sídle.
V neposlednom rade sa novým zákonom ustanovuje povinnosť pre platobnú agentúru viesť informačný systém pre účely efektívneho a transparentného riadenia, kontrolu a monitorovanie poskytovania príspevkov pre tzv. projektové intervencie v rámci strategického plánu z poľnohospodárskeho fondu. Správcom a prevádzkovateľom tohto systému je platobná agentúra.
Nový zákon nadobúda účinnosť odo dňa 1. novembra 2024.
Publikované dňa 09.10.2024