Kúpa jazdeného motorového vozidla je pre mnohých ľudí nemalým finančným výdavkom. Pri kúpe nového motorového vozidla kupujúceho chráni záruka. Avšak, pri jazdenom vozidle sú záručné podmienky obmedzené. V článku si vysvetlíme za aké vady jazdeného vozidla predávajúci zodpovedá v prípade, ak ide o fyzickú osobu a právnickú osobu.
Existuje mnoho článkov, ktoré sa venujú právnemu riešeniu vád jazdených vozidiel, existuje tiež mnoho názorov zo strany odbornej a laickej verejnosti na tému záruky pri jazdených motorových vozidlách. Prinášame Vám však ucelený článok týkajúci sa výlučne právnej stránky a právnej ochrany v prípade, ak ako kupujúci identifikujete, že ste nadobudli vlastníctvo jazdeného vozidla, ktoré sa ukázalo ako vadné.
V prvom rade je potrebné definovať právny režim zodpovednosti za vady.
Existujú výrazné odlišnosti, ak kupujúci nadobúda jazdené motorové vozidlo ako fyzická osoba od predávajúceho, ktorý je právnickou osobou, a to (i) podnikateľom v oblasti predaja jazdených motorových vozidiel a od predávajúceho, ktorý je síce podnikateľom, ale (ii) nie v oblasti predaja jazdených motorových vozidiel.
Pre účely definície podnikateľa je nutné vychádzať z ustanovenia § 52 ods. 3 zákona č. 40/1960 Zb. Občianskeho zákonníka v platnom znení (ďalej len „občiansky zákonník“).
Podľa § 52 ods. 3 občianskeho zákonníka: „Obchodníkom je osoba, ktorá v súvislosti so spotrebiteľskou zmluvou, z nej vyplývajúcim záväzkom alebo pri obchodnej praktike koná v rámci svojej podnikateľskej činnosti alebo povolania, a to aj prostredníctvom inej osoby, ktorá koná v jej mene alebo na jej účet.“
→ Kúpa jazdeného vozidla od obchodníka
V prípade, ak fyzická osoba nadobúda vlastníctvo k jazdenému motorovému vozidlu od obchodníka, ide o tzv. spotrebiteľskú zmluvu a kupujúci je v zmysle právnej teórie slabšou zmluvnou stranou. V takom prípade kupujúci požíva zvýšenú právnu ochranu. Ide o štandardné prípady, ak fyzická osoba kupuje jazdené motorové vozidlo od predajcu, ktorým je autobazár alebo spoločnosť zaoberajúca sa predajom jazdených motorových vozidiel, teda poskytuje tovar hromadne za rovnakých podmienok. Medzi obchodníkom ako predávajúcim a dodávateľom a fyzickou osobou ako kupujúcim a spotrebiteľom sa uzatvára spotrebiteľská kúpna zmluva.
Podľa § 619 ods. 1 občianskeho zákonníka: „Predávajúci zodpovedá za akúkoľvek vadu, ktorú má predaná vec v čase jej dodania a ktorá sa prejaví do dvoch rokov od dodania veci.“
Podľa § 619 ods. 3 občianskeho zákonníka: „Pri použitej veci sa strany môžu dohodnúť na kratšej dobe zodpovednosti predávajúceho za vady ako v odsekoch 1 a 2, nie však kratšej ako jeden rok od dodania veci.“
Podľa § 620 ods. 1 občianskeho zákonníka: „Ak sa vada prejaví do uplynutia doby podľa § 619 ods. 1 až 3, predpokladá sa, že ide o vadu, ktorú mala vec už v čase dodania. To neplatí, ak sa preukáže opak alebo ak je tento predpoklad nezlučiteľný s povahou veci alebo vady.“
Z uvedených ustanovení vyplýva, že pri spotrebiteľskej kúpnej zmluve uzavretej s obchodníkom, obchodník ako predávajúci zodpovedá (i) za vady, ktoré má predané jazdeného vozidlo v čase prevzatia kupujúcim a (ii) za vady, ktoré sa vyskytnú v rámci záručnej doby, ktorá je v zmysle zákona 2 roky, ale pri jazdených vozidlách ako použitých veciach si môže kupujúci a predávajúci dojednať aj kratšiu záručnú dobu, najmenej však 1 rok.
Vzhľadom na to, že v prípade kúpy jazdeného vozidla od obchodníka ide o spotrebiteľskú zmluvu, sú vylúčené tzv. neprijateľné zmluvné podmienky. Ustanovenie § 53 určuje demonštratívny výpočet neprijateľných zmluvných podmienok. Pre účely spotrebiteľskej kúpnej zmluvy týkajúcej sa jazdeného motorového vozidla taká kúpna zmluva nesmie obsahovať ustanovenia, ktoré, okrem iného vylučujú alebo obmedzujú práva spotrebiteľa pri uplatnení zodpovednosti za vady alebo zodpovednosti za škodu.
V neposlednom rade, taká kúpna zmluva nesmie obsahovať ustanovenie, ktoré neumožňuje, aby bol prípadný spor medzi stranami riešený v rozhodcovskom konaní bez splnenia podmienok ustanovených osobitným zákonom.
Teda v spotrebiteľskej kúpnej zmluve medzi fyzickou osobou ako kupujúcim a obchodníkom ako predávajúcim najmä nesmie byť vylúčená zodpovednosť obchodníka za vady a nesmie obsahovať ustanovenie o riešení prípadných sporov rozhodcovským súdom.
Pokiaľ ide o právnu ochranu kupujúceho jazdeného vozidla ako spotrebiteľa, v zmysle ust. § 621 ods. 1 občianskeho zákonníka má kupujúci voči obchodníkovi (i) právo na odstránenie vady opravou alebo výmenou podľa § 623 občianskeho zákonníka, (ii) právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny alebo (iii) právo od spotrebiteľskej kúpnej zmluvy odstúpiť podľa § 624 občianskeho zákonníka.
Kupujúci môže v zmysle občianskeho zákonníka uplatniť u obchodníka právo zo zodpovednosti za vady, len ak vytkne vadu do dvoch mesiacov od zistenia vady, najneskôr do uplynutia záručne doby 2 rokov alebo jedného roka, ak zmluvné strany určili kratšiu záručnú dobu.
Ak fyzická osoba riadne vytkne vadu identifikovanú na jazdenom motorovom vozidle kúpenom od obchodníka, má právo zvoliť si odstránenie vady výmenou veci alebo opravou veci, nemôže si však zvoliť spôsob odstránenia vady, ktorý nie je možný alebo ktorý by v porovnaní s druhým spôsobom odstránenia vady spôsobil predávajúcemu neprimerané náklady s ohľadom na všetky okolnosti, najmä na hodnotu, ktorú by mala vec bez vady, na závažnosť vady a na skutočnosť, či by druhý spôsob odstránenia vady spôsobil kupujúcemu značné ťažkosti.
Predávajúci môže odmietnuť odstránenie vady, ak oprava ani výmena nie sú možné alebo ak by si vyžadovali neprimerané náklady s ohľadom na všetky okolnosti. Obchodník ako predávajúci opraví alebo vymení vec v primeranej lehote podľa § 507 ods. 1 občianskeho zákonníka po tom, čo kupujúci vytkol vadu, bezplatne, na vlastné náklady a bez spôsobenia závažných ťažkostí kupujúcemu s ohľadom na povahu veci a účel, na ktorý kupujúci vec požadoval.
Fyzická osoba ako kupujúci má právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny jazdeného vozidla alebo môže odstúpiť od spotrebiteľskej kúpnej zmluvy aj bez poskytnutia dodatočnej primeranej lehoty, ak (i) obchodník ako predávajúci jazdené vozidlo neopravil, (ii) ak odmietol odstrániť vadu, (iii) má jazdené vozidlo rovnakú vadu napriek oprave alebo výmene, (iv) vada je natoľko závažná, že odôvodňuje okamžitú zľavu z kúpnej ceny alebo odstúpenie od kúpnej zmluvy, alebo (v) predávajúci vyhlásil alebo je z okolností zrejmé, že vadu neodstráni v primeranej lehote alebo bez spôsobenia závažných ťažkostí pre kupujúceho.
Pri posudzovaní práva kupujúceho na zľavu z kúpnej ceny alebo odstúpenie od kúpnej zmluvy sa zohľadnia všetky okolnosti, najmä druh a hodnota jazdeného vozidla, povaha a závažnosť vady a možnosť od kupujúceho objektívne žiadať, aby dôveroval v schopnosť predávajúceho odstrániť vadu.
Je nutné dodať, že súdna prax ustálila určité odchýlky od všeobecného inštitútu zodpovednosti za vady v prípade jazdeného vozidla. Došlo k ustáleniu, že obchodník nezodpovedá za vady, ktoré možno považovať za také vlastnosti, ktoré sa vzhľadom na vek, počet najazdených kilometrov a ďalšie charakteristiky jazdeného vozidla všeobecne predpokladajú, napríklad korózia zodpovedajúca veku jazdeného vozidla, prípadne bežné prevádzkové úniky oleja vizuálne identifikovateľné a nespôsobujúce neupotrebiteľnosť vozidla alebo jeho technickú nespôsobilosť a podobne.
V neposlednom rade, v prípade, ak je v spotrebiteľskej kúpnej zmluve uvedené, aké vady jazdené vozidlo má v čase kúpy alebo ak je v zmluve uvedené, že dojednaná nižšia kúpna cena zodpovedá stavu jazdeného motorového vozidla alebo obchodník poskytol zľavu z kúpnej ceny v dôsledku nedostatkov vozidla, úspešnosť uplatnenia zodpovednosti za vady môže byť sporná a uplatnenie takého práva na súde sťažené.
→ Kúpa jazdeného vozidla od právnickej osoby, ktorá nie je obchodníkom
V prípade, ak fyzická osoba nadobúda vlastníctvo k jazdenému motorovému vozidlu od právnickej osoby, automaticky nejde o spotrebiteľskú kúpnu zmluvu, a to v prípade, ak je predávajúcim obchodná spoločnosť, avšak predaj jazdených vozidiel nie je predmetom jej podnikania a predaj neuskutočňuje v rámci svojej podnikateľskej činnosti za účelom zisku. Typickým príkladom je predaj jazdeného motorového vozidla, ktoré je v majetku spoločnosti v účtovníctve tzv. odpísaným majetkom. V tomto prípade nejde o spotrebiteľskú kúpnu zmluvu a zmluvné strany si môžu určiť právny režim kúpnej zmluvy, a to buď občiansky zákonník, alebo zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v platnom znení (ďalej len „obchodný zákonník“).
Ak je kúpna zmluva uzatvorená podľa občianskeho zákonníka, práva zo zodpovednosti za vady uvádzame neskôr v odseku „Kúpa jazdeného vozidla od fyzickej osoby“.
V prípade, ak si zmluvné strany zvolia režim obchodného zákonníka, práva a povinnosti uvádzame v nasledovnom texte. Je však nutné dodať, že v praxi sa iba zriedkavo možno stretnúť s právnym režimom obchodného zákonníka v prípade kúpnej zmluvy medzi fyzickou osobou ako kupujúcim a právnickou osobou ako predávajúcim.
Často však z pohľadu obchodného nastáva situácia, ak jazdené motorové vozidlo kupuje právnická osoba od právnickej osoby ako predávajúceho. V takom prípade ide v zmysle právnej teórie o tzv. absolútny obchod a povinnosť režimu obchodného zákonníka. Preto nepôjde o spotrebiteľskú kúpnu zmluvu ani o kúpnu zmluvu podľa občianskeho zákonníka.
V prípade, ak je jazdené vozidlo nadobudnuté v režime obchodného zákonníka, platia pre uplatnenie vád pravidlá stanovené obchodným zákonníkom. Z obchodného zákonníka nevyplýva predávajúcemu povinnosť poskytnúť záruku. Poskytnutie záruky je nevyhnutné v kúpnej zmluve uzatvorenej podľa obchodného zákonníka výslovne dohodnúť.
Napriek tomu zodpovednosť za vady jazdeného motorového vozidla nie je medzi právnickými osobami ako kupujúcim aj predávajúcim vylúčená.
Podľa § 420 ods. 1 a 2 obchodného zákonníka: „Predávajúci je povinný dodať tovar v množstve, akosti a vyhotovení, ktoré určuje zmluva, a musí ho zabaliť alebo vybaviť na prepravu spôsobom určeným v zmluve. Ak zmluva neurčuje akosť alebo vyhotovenie tovaru, je predávajúci povinný dodať tovar v akosti a vyhotovení, ktoré sa hodí na účel určený v zmluve, alebo ak tento účel nie je v zmluve určený, na účel, na ktorý sa taký tovar spravidla používa.“
Podľa ust. § 422 ods. 1 veta prvá obchodného zákonníka: „Ak predávajúci poruší povinnosti ustanovené v § 420, má tovar vady.“
Za vadu v zmysle obchodného zákonníka sa teda s poukazom na uvedené ustanovenia považuje dodanie jazdeného motorového vozidla v rozpore s akosťou a vyhotovením dohodnutým v zmluve. Pokiaľ v zmluve presnejšie vymedzenie chýba, bude rozhodujúce, či je jazdené motorové vozidlo vhodné na dohodnutý účel, ktorý ak v zmluve nie je deklarovaný, tak platí, že jazdené motorové vozidlo musí byť vhodné na účel, na ktorý sa spravidla používa. Špecifikom kúpnej zmluvy podľa obchodného zákonníka je tiež právo kupujúceho namietať u predávajúceho vady v dokladoch potrebných pre užívanie jazdeného motorového vozidla (poukazujúc podporne tiež na ust. § 433 až 435 obchodného zákonníka).
Podľa § 424 a 425 obchodného zákonníka: „Predávajúci nezodpovedá za vady tovaru, o ktorých kupujúci v čase uzavretia zmluvy vedel alebo s prihliadnutím na okolnosti, za ktorých sa zmluva uzavrela, musel vedieť, ibaže sa vady týkajú vlastností tovaru, ktoré tovar mal mať podľa zmluvy. Predávajúci zodpovedá za vadu, ktorú má tovar v okamihu, keď prechádza nebezpečenstvo škody na tovare na kupujúceho, aj keď sa vada stane zjavnou až po tomto čase. Povinnosti predávajúceho vyplývajúce zo záruky za akosť tovaru tým nie sú dotknuté. Predávajúci zodpovedá takisto za akúkoľvek vadu, ktorá vznikne po dobe uvedenej v odseku 1, ak je spôsobená porušením jeho povinností.“
Predávajúci teda zodpovedá len za tie vady, ktoré má jazdené vozidlo v okamihu, keď ho kupujúci prevzal (vrátane skrytých vád prítomných v dobe prevzatia, ktoré sa prejavia až neskôr). Za vady vzniknuté po prevzatí nekryté prípadnou zmluvnou zárukou zodpovedá predávajúci len vtedy, ak boli spôsobené porušením jeho povinnosti.
Nároky z vád sa rozlišujú podľa intenzity porušenia kúpnej zmluvy uzavretej podľa obchodného zákonníka. Ak vada znamená jej porušenie podstatným spôsobom, t.j. ak by kupujúci o nej vedel a jazdené vozidlo by nekúpil, môže kupujúci podľa okolností (i) požadovať odstránenie vád dodaním náhradného tovaru za vadný tovar, dodanie chýbajúceho tovaru a požadovať odstránenie právnych vád, teda zjednodušene povedané požadovať dodanie iného jazdeného vozidla, (ii) požadovať odstránenie vád opravou jazdeného vozidla, ak sú vady opraviteľné, (iii) požadovať primeranú zľavu z kúpnej ceny jazdeného vozidla alebo (iv) odstúpiť od zmluvy.
Voľba medzi uvedenými nárokmi kupujúcemu patrí, len ak ju oznámi predávajúcemu vo včas zaslanom oznámení vád alebo bez zbytočného odkladu po tomto oznámení. Uplatnený nárok nemôže kupujúci meniť bez súhlasu predávajúceho. Ak sa však ukáže, že vady jazdeného vozidla sú neopraviteľné alebo že s ich opravou by boli spojené neprimerané náklady, môže kupujúci požadovať dodanie náhradného vozidla, ak o to predávajúceho požiada bez zbytočného odkladu po tom, čo mu predávajúci oznámil túto skutočnosť. Ak predávajúci neodstráni vady v primeranej dodatočnej lehote alebo ak oznámi pred jej uplynutím, že vady neodstráni, môže kupujúci odstúpiť od zmluvy alebo požadovať primeranú zľavu z kúpnej ceny.
Ak vada znamená nepodstatné porušenie kúpnej zmluvy, kupujúci má právo (i) požadovať odstránenie vady alebo (ii) uplatniť nárok na zľavu z kúpnej ceny.
→ Kúpa jazdeného vozidla od fyzickej osoby
Kúpa jazdeného motorového vozidla medzi dvoma fyzickými osobami sa riadi všeobecnými ustanoveniami občianskeho zákonníka upravujúcimi kúpnu zmluvu a zodpovednosť za vady.
Predávajúci zodpovedá za skutočnosť, že jazdené vozidlo má v čase uzatvorenia zmluvy vlastnosti buď vymienené alebo také, ktoré o vozidle predávajúci výslovne deklaruje alebo vlastnosti, ktoré sú pre jazdené vozidlo daného typu a veku a stupňu opotrebenia obvyklé. Predávajúci tiež zodpovedá za to, že jazdené vozidlo bude možné použiť podľa povahy a účelu kúpnej zmluvy a že nemá právne vady.
Fyzická osoba ako predávajúci zodpovedá len za vady, ktoré má jazdené vozidlo v dobe odovzdania vozidla fyzickej osobe ako kupujúcemu. Ak sa vady vyskytnú neskôr, občiansky zákonník žiadnu obligatórnu záručnú dobu nestanovuje. Samozrejme, zmluvné strany si záručnú dobu môžu dojednať. V praxi je to však medzi dvoma fyzickými osobami ojedinelé.
Avšak, podľa § 499 ods. 2 občianskeho zákonníka: „Ak sa vada prejaví do uplynutia šiestich mesiacov od plnenia, považuje sa za vadu, ktorá existovala už v čase plnenia. To neplatí, ak sa preukáže opak alebo ak je tento predpoklad nezlučiteľný s povahou veci alebo vady.“
Platí teda zákonná domnienka, že vada, ktorá sa prejaví do šiestich mesiacov odo dňa prevzatia jazdeného vozidla, sa považuje za vadu, ktorá na ňom bola už v deň prevzatia, ak predávajúci nepreukáže opak alebo ak to neodporuje povahe veci alebo vady. To znamená, že v prípade jazdených motorových vozidiel môže byť preukazovanie existencie alebo neexistencie vady v čase podpisu kúpnej zmluvy sporné, pretože to môže byť v rozpore s povahou veci alebo vady. Rozpor s povahou veci alebo vady môže byť vykladaný pomerne široko. Napríklad čím dlhší čas od kúpy vozidla ubehol, tým je dôkazné bremeno náročnejšie.
Ak kupujúci fyzická osoba identifikuje, že jazdené vozidlo kúpené od fyzickej osoby ako predávajúceho má vady, v zmysle zákona má právo na bezplatné odstránenie vady, ak ide o vadu, ktorú možno odstrániť. Ak ide o neodstrániteľnú vadu, ktorá bráni tomu, aby sa jazdené vozidlo mohlo riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo od zmluvy odstúpiť. To isté právo má kupujúci pri odstrániteľných vadách, ak pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád nemôže vozidlo riadne užívať. Ak ide o neodstrániteľnú vadu, ktorá nebráni riadnemu užívaniu jazdeného vozidla, má kupujúci právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny. Kupujúci má právo odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak ho predávajúci výslovne ubezpečil, že jazdené vozidlo má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené nadobúdateľom, alebo že vozidlo nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.
Nadobúdateľ môže uplatňovať nárok zo zodpovednosti za vady na súde len vtedy, ak vytkol vady bez zbytočného odkladu po tom, čo mal možnosť vec prezrieť. Nadobúdateľ môže vadu vytknúť najneskôr do šiestich mesiacov, pokiaľ zákon neustanovuje inak. Ak v tejto lehote nevytkne vadu, právo zanikne.
Len čo nadobúdateľ, teda kupujúci jazdeného vozidla, zistí vadu prevzatej veci, je povinný vec uschovať po primeranú dobu, ktorú určí predávajúci na preskúmanie vady.
Záverom si dovolíme uviesť, že čím je znenie písomnej kúpnej zmluvy podrobnejšie, tým vyššia ochrana je jednej alebo druhej zmluvnej strane poskytnutá. Je vhodné, aby predávajúci v kúpnej zmluve identifikoval čo najviac vád motorového vozidla, o ktorých má vedomosť, a to za účelom svojej ochrany pred prípadnými neskoršími námietkami kupujúceho, že vozidlo vykazuje vady. Odporúčame, aby súčasťou kúpnej zmluvy na prevod vlastníctva k jazdenému vozidlu bol aj písomný odovzdávací a preberací protokol riadne podpísaný oboma zmluvnými stranami. Zároveň však je na zvážení kupujúceho, aké jazdené vozidlo kupuje a musí si byť vedomý, že každé jazdené vozidlo môže mať vady, o ktorých predávajúci skutočne nemal možnosť vedieť. V takom prípade kupujúceho síce chráni zákonná domnienka, že ak sa vada prejaví do 6 mesiacov odo dňa kúpy vozidla, považuje sa za vadu existujúcu v čase kúpy, za ktorú je zodpovedný predávajúci, avšak nesmieme opomínať formuláciu v zákone, že takáto domnienka platí iba v prípade, ak sa nepreukáže opak, alebo ak to neodporuje povahe veci alebo vady. Pojem povaha veci alebo vady môže byť v prípade sporov súdmi vykladaný rozdielne s ohľadom na špecifiká každého jedného prípadu a tiež špecifiká jazdeného motorového vozidla a spôsob jeho používania po kúpe.
Rovnako tak záverom uvádzame, že zo súdnej praxe vyplývajú závery, samozrejme s ohľadom na špecifiká každého individuálneho skutkového stavu, že predávajúci v určitých prípadoch nezodpovedá za vady, ktoré možno považovať za také vlastnosti, ktoré sa vzhľadom na vek, počet najazdených kilometrov a ďalšie charakteristiky jazdeného vozidla všeobecne predpokladajú, napríklad korózia, prípadne bežné prevádzkové úniky oleja vizuálne identifikovateľné a nespôsobujúce neupotrebiteľnosť vozidla alebo jeho technickú nespôsobilosť, prípadne ďalšie vady, ktoré nespôsobujú technickú nespôsobilosť jazdeného motorového vozidla.
Publikované dňa 24.10.2024