1. ABSTRAKT
Dňa 03. decembra 2024 bola Národnou radou SR schválená novela zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách v platnom znení (ďalej len „zákon“).
Novela reaguje na zámer zabezpečiť doplnenie informačného systému Ministerstva financií Slovenskej republiky zriadením webového sídla na porovnanie cien potravín predávajúcich v maloobchode. Tento systém má slúžiť na informovanie verejnosti o cenovom vývoji vybraných tovarov, uľahčenie orientácie na trhu pre slovenských spotrebiteľov, ktorí vďaka tomuto systému budú môcť napr. nájsť najlacnejšie potrebné tovary, cenovú históriu, zľavy tovarov, vytvorenie si nákupného zoznamu a pod.
Ako uvádza dôvodová správa, cieľom novely zákona je v rámci existujúcej kompetencie ministerstva zabezpečovať zriadenie webového sídla na účel informovania o plnení úloh podľa tohto zákona vytvorenie celkového legislatívneho rámca pre zavedenie elektronického systému zverejňovania cenových informácií o vybraných tovaroch.
Zákonná povinnosť oznamovať cenové informácie o vybraných tovaroch bude daná pre predajcov podľa určeného kritéria obratu, avšak dobrovoľne sa budú môcť zapojiť aj ostatní predajcovia, ktorí budú mať záujem tiež využiť túto štátnu platformu na zverejnenie cien nimi predávaných vybraných tovarov. Náležitosti k oznamovaniu cenových informácií o vybraných tovaroch budú uvedené vo všeobecne záväznom právnom predpise Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorý bude predmetom samostatného legislatívneho procesu.
2. ZVEREJŇOVANIE CENOVÝCH INFORMÁCIÍ O VYBRANÝCH TOVAROCH
Nové ustanovenie § 14a, ktorého obsah uvádzame nižšie, obsahuje úpravu
zverejňovania cenových informácií o vybraných tovaroch, ktorá vychádza z kompetencie Ministerstva financií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) zabezpečovať zriadenie webového sídla na účel informovania o plnení úloh podľa tohto zákona.
Ministerstvo je oprávnené zverejňovať na webovom sídle cenové informácie o vybraných tovaroch. Cenové informácie o vybraných tovaroch získané na tento účel môže ministerstvo využívať aj na plnenie ďalších úloh podľa tohto zákona. Povinnosť zachovávať mlčanlivosť podľa § 14 ods. 2 sa na zverejňovanie cenových informácií o vybraných tovaroch nevzťahuje.
Ako uvádza dôvodová správa, nakoľko ide o zverejňovanie spravidla verejne dostupných informácií, nevyžadujú sa záruky mlčanlivosti proti zneužitiu poskytovaných informácií. Ministerstvo takto získané informácie bude využívať aj na plnenie iných úloh vyplývajúcich zo zákona o cenách. Povinnosť mlčanlivosti na využívanie cenových informácií o vybraných tovaroch, ktoré neboli zverejnené, bude zachovaná.
3. POVINNOSTI PREDÁVAJÚCEHO
Odsek 2 nového ustanovenia § 14a určuje povinnosť predávajúceho oznamovať ministerstvu cenové informácie o vybraných tovaroch.
Takú povinnosť má predávajúci, ktorý (i) z činnosti klasifikovanej v nomenklatúre NACE podľa osobitných predpisov, v kóde ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom, (ii) vytvára pomernú časť svojich výnosov z hospodárskej činnosti a (iii) za posledné účtovné obdobie dosiahol výšku výnosov z hospodárskej činnosti ustanovenú všeobecne záväzným právnym predpisom. Za menované účtovné obdobie sa považuje posledné účtovné obdobie, za ktoré predávajúci uložil riadnu účtovnú závierku do registra účtovných závierok.
Ak sa teda predávajúci identifikoval minimálne podľa jednej z činností klasifikovaných v nomenklatúre NACE Rev. 2, ktoré ustanovuje vyhláška a dosahuje určené percento výnosov z tejto hospodárskej činnosti a zároveň dosiahol ustanovenú minimálnu výšku výnosov z celkovej hospodárskej činnosti za posledné účtovné obdobie podľa uloženej riadnej účtovnej závierky do registra účtovných závierok, vzniká mu povinnosť oznamovania cenových informácií o vybraných tovaroch.
Povinnosť vykonať prvé oznámenie cenových informácií o vybraných tovaroch má predávajúci do 30 dní odkedy začal spĺňať podmienky; túto lehotu môže ministerstvo na základe odôvodnenej žiadosti primerane predĺžiť. O žiadostiach o predĺženie lehoty rozhoduje ministerstvo podľa správneho poriadku.
Ustanovuje sa spôsob, ktorým predávajúci oznamuje cenové informácie, a to v dátovej štruktúre, periodicite a lehote ustanovenej všeobecne záväzným právnym predpisom prostredníctvom aplikačného programového rozhrania, pričom popis aplikačného programového rozhrania a spôsob zasielania cenových informácií o vybraných tovaroch prostredníctvom neho určí integračný manuál sprístupnený predávajúcemu ministerstvom pri uzatváraní dohody o integračnom zámere medzi ministerstvom a predávajúcim, ktorá obsahuje proces integrácie predávajúceho na informačný systém ministerstva a ktorá sa uzatvorí najneskôr v deň pred uplynutím lehoty na splnenie povinnosti vykonať prvé oznámenie.
Dohoda o integračnom zámere (ďalej len „DIZ“) bude obsahovať najmä identifikáciu subjektov dohody (ministerstva a predajcu, ktorý bude povinný sa integrovať a následne zasielať požadované cenové informácie v zmysle ustanovení zákona), zdôvodnenie potreby uzavrieť DIZ a ciele integračného zámeru, rozsah integrácie (identifikácia aplikačných služieb, ktoré sa budú poskytovať zo strany ministerstva a budú využívané na zasielanie údajov do informačného systému ministerstva), komunikačný plán, komunikačné procesy, kontaktné údaje príslušných rolí v projekte a ich zodpovednosti v rámci procesu integrácie (koho a ako kontaktovať v prípade otázok, nutnej podpory pri procese integrácie), podmienky pre úspešnú integráciu, harmonogram integračného zámeru. Špecifikácia aplikačných služieb, technický návod integrácie a ďalšie technické detaily budú definované v dokumente „Integračný manuál“, ktorý ministerstvo sprístupní integrujúcej sa strane pri uzatváraní DIZ. DIZ sa bude uzatvárať medzi ministerstvom a predajcom povinným k zasielaniu údajov v zmysle zákona ešte pred naštartovaním samotného procesu integrácie. DIZ bude vyhotovená zo strany ministerstva a uzatváraná s každým predajcom samostatne, pričom jej znenie bude unifikované (mimo technických náležitostí uvedených v časti tzv. release plánu, zoznamu aplikácií, funkcionalít a komponentov príslušnej inštitúcie, ktoré budú integrované na informačný systém ministerstva). Z pohľadu realizovateľnosti je nutné si uvedomiť, že integračný proces bude trvať minimálne niekoľko týždňov, preto DIZ medzi ministerstvom a príslušným predajcom bude nutné uzatvárať skôr než je len deň pred uplynutím lehoty na prvotné oznámenie cenových informácií (je nereálne očakávať, že integračný proces bude trvať 1 deň). Bude dôležité načasovanie tak, aby začal integračný proces s ministerstvom v dostatočnom časovom predstihu (približne 3 mesiace), t. j. ešte pred uplynutím lehoty na oznamovanie.
Integračný manuál je technický dokument pre integrujúci sa subjekt s informáciami, ako sa má integrovať na informačný systém ministerstva, aby po dokončení procesu integrácie mohol úspešne zasielať dáta. Tento manuál sa nebude zverejňovať na webom sídle, ale len sprístupňovať a to konkrétnym integrujúcim sa subjektom v momente uzatvárania DIZ (odporúčame približne 3 mesiace pred uplynutím lehoty na splnenie povinnosti vykonať prvé oznámenie). Predpokladá sa elektronická forma tohto dokumentu, ktorá bude zašifrovaná s ohľadom na skúsenosti v kybernetickej bezpečnosti (ide o praktickejšie riešenie než o poskytovanie v listinnej forme).
Vo vzťahu k oznamovacej povinnosti predávajúcich bude cenovú kontrolu vykonávať Ministerstvo financií Slovenskej republiky. V súvislosti s cenami uvádzanými na cenovkách v maloobchode bude cenovú kontrolu vykonávať Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá je oprávnená vykonávať cenovú kontrolu v oblasti maloobchodného predaja tovaru kupujúcemu.
4. PREDÁVAJÚCEMU NEVZNIKNE POVINNOSŤ
Odsek 3 nového ust. § 14a určuje alternatívu, ak predávajúcemu nevznikne povinnosť oznamovať cenové informácie.
Predávajúci, ktorému nevznikne povinnosť oznamovať cenové informácie o vybraných tovaroch, sa môže rozhodnúť, že bude oznamovať ministerstvu cenové informácie o vybraných tovaroch v súlade s odsekom 2 ust. § 14a; ak sa predávajúci rozhodne oznamovať cenové informácie o vybraných tovaroch, vzniká mu povinnosť oznamovať tieto cenové informácie najmenej pol roka od prvého oznámenia.
Ako sme uviedli vyššie, kritériá na posúdenie vzniku povinnosti predávajúceho oznamovať cenové informácie definuje ust. § 14a ods. 2.
Ak sa predávajúci rozhodne dobrovoľne vstúpiť do oznamovacieho systému, vzniká mu povinnosť oznamovať cenové informácie ako pre povinne oznamujúcich predávajúcich najmenej po dobu pol roka od prvého oznámenia.
5. PREKÁŽKY NA STRANE MINISTERSTVA
Ak predávajúci nebude môcť oznámiť cenové informácie o vybraných tovaroch z dôvodu prekážok na strane ministerstva, po odstránení takýchto prekážok oznámi tieto informácie najbližší nasledujúci kalendárny deň, v ktorom uskutočňuje predaj v rámci vykonávania činnosti klasifikovanej v nomenklatúre NACE podľa osobitných predpisov v kóde ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom.
Ako uvádza dôvodová správa, prekážkou na strane ministerstva môže byť napríklad výpadok systému. V prípade, že dôjde k výpadku systému na viacero dní, predávajúci oznámi cenové informácie spätne za všetky tieto dni, aby sa zabezpečila kontinuita v zobrazovaní cenového vývoja tovarov.
6. VŠEOBECNE ZÁVÄZNÝ PRÁVNY PREDPIS
Piaty odsek nového ust. § 14a zákona obsahuje splnomocňovacie ustanovenie ministerstvu vydať všeobecne záväzný právny predpis, ktorý bude obsahovať (i) kódy činností klasifikovaných v nomenklatúre NACE Rev. 2, (ii) výšku pomernej časti výnosov z hospodárskej činnosti z činností klasifikovaných v nomenklatúre NACE Rev. 2, (iii) výšku výnosov z hospodárskej činnosti za posledné účtovné obdobie, (iv) vybrané tovary, (v) dátovú štruktúru oznamovaných cenových informácií o vybraných tovaroch, (vi) periodicitu oznamovania cenových informácií o vybraných tovaroch a (vii) lehotu na oznamovanie týchto informácií.
7. SANKCIE
Novela zákona dopĺňa ustanovenia o konaní o porušení cenovej disciplíny o osobitnú úpravu pokút pri porušení povinnosti predávajúcich oznamovať ministerstvu cenové informácie o vybraných tovaroch na účely zverejňovania cenových informácií o vybraných tovaroch podľa § 14a.
Ak cenové kontrolné orgány zistia u kontrolovaného subjektu porušenie cenovej disciplíny podľa § 17, uložia mu pokutu v platnej menovej jednotke b) od 30 000 až do 75 000 eur, ak sa rozdiel podľa písmena a) nedá vyčísliť alebo ak ide o iné porušenie cenovej disciplíny, ako je uvedené v písmene a); ak ide o porušenie povinnosti oznamovať cenové informácie o vybraných tovaroch podľa § 14a, od 100 do 10 000 eur.
Pri porušení povinností predávajúceho vo veci oznamovania cenových informácií o vybraných tovaroch teda pôjde o pokutu vo výške od 100 do 10 000 eur.
8. PRECHODNÉ USTANOVENIE
Novela zákona nadobudla účinnosť dňa 1. januára 2025, pričom však ministerstvo prvýkrát zverejní cenové informácie o vybraných tovaroch podľa § 14a najneskôr 1. júla 2025.
Predávajúci, ktorému vznikla povinnosť podľa § 14a ods. 2, prvýkrát oznámi cenové informácie o vybraných tovaroch podľa § 14a najneskôr 1. júla 2025.
Ako uvádza dôvodová správa, prechodné ustanovenie je z dôvodu poskytnutia dostatočného časového priestoru pre prípravu najmä povinne zapojených predávajúcich, nakoľko tento systém bude vyžadovať technologické zmeny v ich informačných systémoch. Toto obdobie bude tiež priestorom pre prípravu a testovaciu prevádzku systému ministerstva.
Publikované dňa 18.02.2025.
