Cieľom novely zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) je transpozícia smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/738 zo 6. apríla 2022, ktorou sa mení smernica 2006/1/ES o používaní vozidiel prenajatých bez vodičov na cestnú prepravu tovaru (Ú. v. EÚ L 137, 16.5.2022) (ďalej len „smernica (EÚ) 2022/738“).
Nová právna úprava umožní podľa dôvodovej správy dopravným spoločnostiam usadeným v Slovenskej republike disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie bez potreby ich evidencie v Slovenskej republike. Novela zákona upravuje aj ustanovenia týkajúce sa odborného dozoru a kontroly a zároveň upravuje aj oblasť taxislužby.
→ Doplnenie všeobecných povinností dopravcu
Ustanovenie § 7 zákona určuje základné a všeobecné povinnostio dopravcu v cestnej doprave.
Novela cestného zákona doplnila povinnosti dopravcu v cestnej deprave o niekoľko povinností, a to doplnením písm. n) až u) do § 7.
Po novom okrem doposiaľ stanovených povinností je dopravca povinný tiež: (i) mať v Slovenskej republike vo vlastných priestoroch alebo v prenajatých priestoroch skutočné a stabilné miesto usadenia podniku, prevádzkovať nevyhnutnú technickú základňu a vozidlový park, mať v týchto priestoroch originály dokladov o podnikaní v cestnej doprave, najmä povolenia a licencie, mať v elektronickej podobe alebo v listinnej podobe zmluvy o preprave, dokumenty súvisiace s vozidlami, ktorými podnik disponuje, účtovné doklady, doklady o riadení zamestnancov, pracovné zmluvy, doklady v oblasti sociálneho zabezpečenia, doklady s údajmi o rozdelení úloh vodičom a o vysielaní vodičov, doklady s údajmi o kabotáži, doklady s údajmi o čase jazdy a dobách odpočinku a overené kópie osvedčení vodičov, (ii) prevádzkovať cestnú dopravu prostredníctvom vymenovaného vedúceho dopravy podľa § 6, ktorý skutočne a sústavne riadi dopravné činnosti podniku, (iii) prevádzkovať cestnú dopravu len v rozsahu vydaného povolenia na výkon povolania prevádzkovateľa cestnej dopravy podľa § 5 ods. 1 alebo udelenej licencie Spoločenstva podľa § 5 ods. 2, (iv) plniť podmienku finančnej spoľahlivosti podľa § 6 ods. 5 nepretržite počas celej doby prevádzkovania cestnej dopravy, (v) mať uzavretú písomnú zmluvu o prenájme vozidla, ak používa vozidlo prenajaté podľa § 32, a zabezpečiť, aby sa v každom prenajatom vozidle nachádzala zmluva o prenájme vozidla alebo jej osvedčená kópia alebo osvedčený výpis z nej, (vi) zamestnávať vodičov v súlade s týmto zákonom, osobitnými predpismi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, (vii) zamestnávať len takého vodiča z tretieho štátu, ktorý má pracovné povolenie a osvedčenie vodiča, ak sa na neho takáto povinnosť vzťahuje, (viii) poskytnúť orgánom odborného dozoru a kontrolným orgánom podľa § 45 požadované údaje do 15 dní od ich vyžiadania.
→ Zmeny v taxislužbách
Prevádzkovať taxislužbu môže len držiteľ koncesie podľa tohto zákona, a to tak, ako stanovuje § 27 ods. 1 cestného zákona.
Ako uvádza dôvodová správa, oblasť úpravy taxislužieb nie je na úrovni Európskej únie harmonizovaná. Vozidlom taxislužby môže byť len vozidlo, ktoré je zaevidované v koncesii a spĺňa podmienky podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podľa § 4 ods. 1 písm. b) zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov vodič je povinný mať pri sebe platné doklady a doklady o technickej a emisnej kontrole, ak takej kontrole podlieha. Policajný zbor následne vie takéto vozidlá kontrolovať.
Novelou cestného zákona sa spresňuje podmienka ohľadom evidencie vozidla v Slovenskej republike.
Podľa novelizovaného odseku 17 v § 27 cestného zákona vozidlom taxislužby môže byť len vozidlo evidované v Slovenskej republike, ktorého evidenčné číslo je zaevidované v koncesii a registri taxislužby a ktoré spĺňa podmienky podľa osobitného predpisu.
Zmenou prešiel tiež odsek 18 v § 27 cestného zákona, podľa ktorého Dopravný správny orgán vydá osvedčenie vozidla taxislužby na každé evidenčné číslo vozidla taxislužby. Pri zmene držby vozidla taxislužby alebo pri zmene vlastníctva vozidla taxislužby na osobu, ktorá nie je prevádzkovateľom taxislužby, sa vozidlo taxislužby vyradí z registra taxislužby ku dňu, kedy nastala zmena držby vozidla taxislužby alebo zmena vlastníctva vozidla taxislužby. Osvedčenie vozidla taxislužby stráca platnosť dňom vyradenia vozidla taxislužby z registra taxislužby.
→ Zmeny v prenajatých vozidlách
Novelizované ustanovenie § 32 cestného zákona v súlade so smernicou (EÚ) 2022/738 upravuje potrebné skutočnosti, pričom stanovuje sa počet vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie, ktoré je možné prenajať a používať pre účely nákladnej dopravy. Zároveň sa ustanovuje obdobie, na ktoré bude možné prenajať a používať pre účely nákladnej dopravy vozidlá evidované v inom členskom štáte.
Podľa novelizovaného § 32 ods. 1: „Ak odsek 4 neustanovuje inak, na prepravu v nákladnej doprave môže prevádzkovateľ cestnej dopravy usadený v Slovenskej republike použiť aj prenajaté motorové vozidlo, ktoré je evidované v Slovenskej republike, a sú v ňom v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe tieto doklady: (i) zmluva o prenájme vozidla alebo jej osvedčená kópia alebo osvedčený výpis z nej, v ktorom sú uvedené identifikačné údaje o prenajímateľovi, o nájomcovi, o vozidle, dátum uzavretia zmluvy a doba jej platnosti, a (ii) pracovná zmluva alebo jej osvedčená kópia obsahujúca názov zamestnávateľa, meno a priezvisko zamestnanca, dátum uzavretia a dobu platnosti zmluvy alebo iný doklad o pracovnom vzťahu vodiča k nájomcovi vozidla, ak vodič nie je zároveň nájomcom vozidla.“
Prenajatým vozidlom sa podľa § 32 ods. 2 na účely odseku 1 rozumie vozidlo, ktoré prenajímateľ nájomnou zmluvou za odplatu a na určenú dobu prenecháva bez vodiča na užívanie prevádzkovateľovi nákladnej dopravy na účet tretej osoby.
Prenajaté vozidlo môže počas platnosti zmluvy o prenájme vozidla používať výhradne nájomca.
Zmluva o prenájme vozidla podľa odseku 1 písm. a) sa musí vzťahovať výhradne na prenájom vozidla bez vodiča a nesmie byť spojená so zmluvou uzavretou s tým istým podnikom, ktorej predmetom je poskytnutie vodiča alebo osádky.
Podstatnou zmenou je doplnenie ust. § 32 o odsek 4, podľa ktorého „Dopravný správny orgán môže na základe žiadosti prevádzkovateľa cestnej dopravy usadeného v Slovenskej republike povoliť používanie prenajatého vozidla evidovaného v inom členskom štáte. Doba prenájmu takého vozidla nesmie presiahnuť šesť mesiacov počas jedného kalendárneho roka. Prevádzkovateľ cestnej dopravy môže počas celej doby prenájmu používať len taký počet prenajatých vozidiel, ktorý tvorí k prvému dňu používania prenajatých vozidiel najviac 25 % z celkového počtu nákladných vozidiel, ktorými prevádzkovateľ cestnej dopravy disponuje podľa osobitného predpisu. Ak prevádzkovateľ cestnej dopravy disponuje celkovo viac ako jedným nákladným vozidlom, ale menej ako štyrmi nákladnými vozidlami, môže používať jedno prenajaté vozidlo. V prenajatom vozidle, ktoré je evidované v inom členskom štáte, musia byť doklady v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe podľa odseku 1 a originál povolenia dopravného správneho orgánu o používaní prenajatého vozidla evidovaného v inom členskom štáte alebo jeho overená kópia.“
Predmetná novela cestného zákona nadobudla účinnosť 1. augusta 2024.
Publikované dňa 09.10.2024