Iné

Novela zákona o príspevkoch z fondov európskej únie

  • Vydanie: ULC PRO BONO 01/2025

1. ABSTRAKT

    Cieľom dňa 05. decembra 2024 schválenej novely zákona č. 121/2022 o príspevkoch z fondov Európskej únie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „zákon“), je najmä zapracovanie zmien, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe.

    Dochádza k precizovaniu, že dôvod vydania bezdôvodného obohatenia sa dopĺňa aj do správy pohľadávok štátu v prípadoch, kedy za prijímateľa plní iná osoba. V súvislosti s ustanoveniami o dohode o splátkach a dohode o odklade plnenia sa dopĺňa ustanovenie, že dôvodom na uzatvorenie dohody môže byť okrem vrátenia príspevku alebo jeho časti alebo náhrady škody aj vydanie bezdôvodného obohatenia. Upravuje sa aj nastavená úroveň kompetencií platobného orgánu tým, že sa navrhuje vypustenie tohto orgánu ako subjektu, ktorý môže zistiť nezrovnalosť. Explicitne sa tiež upravuje, že poskytovateľ môže vo vymedzených prípadoch rozhodnúť o zastavení konania o žiadosti na základe uznesenia monitorovacieho výboru príslušného programu. Dochádza taktiež k precizovaniu úloh centrálneho koordinačného orgánu a vybraných procesov v rámci postupov pri poskytovaní príspevkov.

    2. PREDMET ZÁKONA

    Pripomeňme si najskôr základný rámec zákona a jeho obsah a pôsobnosť, teda to, čo ostalo nezmenené.

    Podľa § 1 zákona, tento zákon upravuje (i) právne vzťahy pri poskytovaní príspevku a príspevku na finančný nástroj a pri vykonávaní finančného nástroja z fondov Európskej únie v programovom období 2021 – 2027, (ii) postup a podmienky poskytovania príspevku a príspevku na finančný nástroj a vykonávania finančného nástroja, (iii) práva a povinnosti osôb v súvislosti s poskytovaním príspevku a príspevku na finančný nástroj a vykonávaním finančného nástroja, (iv) pôsobnosť orgánov štátnej správy a orgánov územnej samosprávy pri poskytovaní príspevku a príspevku na finančný nástroj a vykonávaní finančného nástroja, (v) zodpovednosť za porušenie podmienok poskytnutia príspevku a príspevku na finančný nástroj a vykonávania finančného nástroja.

    V prípade, ak v praxi pracujete so zákonným rozsahom uvedeným vyššie, ak ste adresátom finančného príspevku z Európskej únie, alebo akokoľvek prichádzate vo svojom podnikaní alebo práci do styku s prostriedkami EÚ, nasledovné zmeny by Vám mohli zaujímať.

    3. ZMENY V PRÁVOMOCIACH KOORDINAČNÉHO ORGÁNU

    Ustanovenie § 5 prešlo v dôsledku novely zmenami. Toto ustanovenie upravuje právomoci Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

    V zmysle inovovaného § 5 ods. 1 Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo regionálneho rozvoja“) (a) je centrálnym koordinačným orgánom, (b) metodicky usmerňuje a monitoruje činnosti súvisiace s administratívnymi kapacitami a organizuje ich vzdelávanie, (c) koordinuje a metodicky usmerňuje orgány v oblasti podpory integrovaného územného rozvoja podľa § 7, (d) zabezpečuje tvorbu informačného monitorovacieho systému podľa § 48 a plní úlohy súvisiace s prevádzkou informačného monitorovacieho systému podľa § 48 okrem informačného monitorovacieho systému programu Interact.

    V ustanovení § 5 ods. 2 sa novelizovali písmená b) až d), na základe ktorých po novom ministerstvo regionálneho rozvoja ako Centrálny koordinačný orgán v súvislosti s realizáciou partnerskej dohody a programov

    (b) zabezpečuje tvorbu a zmenu strategických, koncepčných, legislatívnych alebo horizontálne uplatniteľných dokumentov pre politiku súdržnosti, okrem finančného riadenia, riadenia finančných nástrojov a programu Interact, (c) zabezpečuje tvorbu a zmenu vzorových dokumentov podľa tohto zákona, okrem vzorových dokumentov týkajúcich sa finančného riadenia, riadenia finančných nástrojov, programu Interact a programov Fondu pre azyl, migráciu a integráciu, Fondu pre vnútornú bezpečnosť a Nástroja finančnej podpory na riadenie hraníc a vízovú politiku, (d) koordinuje synergie a komplementarity medzi fondmi Európskej únie, Európskym poľnohospodárskym fondom rozvoja vidieka a inými nástrojmi Európskej únie; v spolupráci s Úradom vlády Slovenskej republiky, ktorý vykonáva úlohy Národnej implementačnej a koordinačnej autority, koordinuje synergie a komplementarity medzi fondmi Európskej únie a Plánom obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.

    Napokon, na základe novelizovaného písmena g) v ustanovení § 5 ods. 2 ministerstvo regionálneho rozvoja ako centrálny koordinačný orgán zabezpečuje prípravu stanovísk, inštrukcií a pozícií Slovenskej republiky k legislatívnym a strategickým dokumentom Európskej únie pre politiku súdržnosti“.

    Uvedené precizované určenie právomoci centrálneho koordinačného orgánu vyplýva z obsahu zistení auditných orgánov, ako uvádza dôvodová správa.

    Účelom je sústrediť právomoc centrálneho koordinačného orgánu na kľúčové alebo prierezové témy týkajúce sa politiky súdržnosti podľa partnerskej dohody a ich úpravu v príslušných dokumentoch bez toho, aby dochádzalo k nahrádzaniu právomoci riadiaceho orgánu vyplývajúcej z právnych aktov Európskej únie, zo zákona č. 121/2022 Z. z. alebo obsiahnutej v zmluve o poverení upravujúcej vzťah medzi riadiacim orgánom a sprostredkovateľskými orgánmi. Preto napríklad usmerňovanie sprostredkovateľských orgánov alebo vydávanie bežnej riadiacej dokumentácie už nie je v pôsobnosti centrálneho koordinačného orgánu, ale ide o právomoc riadiaceho orgánu. Dodávame, že riadiacim orgánom je v zmysle zákona orgán štátnej správy alebo orgán územnej samosprávy určený vládou na realizáciu programu.

    Ministerstvo ako Centrálny koordinačný orgán naďalej vykonáva v rámci Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky pôsobnosť vecného gestora tohto zákona, čo je jedna z úloh, ktorú bude aj naďalej plniť podľa nového znenia písmena b). Ďalšie úlohy súvisia s riadiacou dokumentáciou, ktorá má prierezový, resp. horizontálny charakter a vzťahuje sa tak na témy spoločné pre všetky programy realizované v období 2021-2027 (tzv. horizontálne uplatniteľné dokumenty), ktoré vyplývajú z národného alebo európskeho práva a musia byť plne implementované aj v prostredí poskytovania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Ide o plnenie úloh a vydávanie dokumentov napríklad ohľadne problematiky dodržania konfliktu záujmov, riešenia témy ochrany osobných údajov pri viacstupňových implementačných štruktúrach, dodržanie zásad správneho konania v rámci konania o žiadosti a pri riešení opravných prostriedkov, prípadne témy, ktoré vzniknú ad hoc vzhľadom na budúcu aktuálnu situáciu a musia mať v Slovenskej republike svojho gestora, t.j. musia byť riadené z jedného centra, ako uvádza dôvodová správa.

    4. RIADIACI ORGÁN A SÚČINNOSŤ

    Ustanovenie § 10 upravuje postavenie riadiaceho orgánu. Riadiaci orgán nemožno zamieňať s centrálnym koordinačným orgánom.

    Podľa § 10, novelizovaného ods. 9 zákona: Riadiaci orgán je pri plnení svojich úloh oprávnený požadovať od platobného orgánu, centrálneho koordinačného orgánu, orgánu auditu, koordinačného orgánu pre finančné nástroje, orgánu vykonávajúceho finančné nástroje, Protimonopolného úradu Slovenskej republiky, Úradu pre verejné obstarávanie, orgánu zabezpečujúceho ochranu finančných záujmov Európskej únie, iného orgánu verejnej správy, prijímateľa, prijímateľa príspevku na finančný nástroj, konečného prijímateľa, partnera, užívateľa, dodávateľa alebo iných osôb súčinnosť. Subjekty podľa predchádzajúcej vety sú povinné požadovanú súčinnosť poskytnúť; poskytnutie súčinnosti môže subjekt odmietnuť, ak by tým bol ohrozený nezávislý výkon jeho úloh.

    Z uvedeného ustanovenia vyplýva doplnenie explicitného určenia subjektov, od ktorých je riadiaci orgán oprávnený pri plnení svojich úloh požadovať súčinnosť. Explicitne sa uvádza, že riadiaci orgán je pri plnení svojich úloh oprávnený požadovať súčinnosť aj od akéhokoľvek iného orgánu verejnej správy, a keďže každý orgán štátnej správy je zároveň orgánom verejnej správy, je riadiaci orgán v zmysle tohto ustanovenia oprávnený požadovať súčinnosť aj od akéhokoľvek orgánu štátnej správy.

    5. NOVELIZÁCIA V PRESKÚMANÍ ROZHODNUTIA MIMO ODVOLACIEHO KONANIA

    Zákon upravuje v ustanovení § 21 a nasl. inštitút, na základe ktorého možno rozhodnutie podľa tohto zákona, ktoré je právoplatné, preskúmať mimo odvolacieho konania. A to na základe vlastného podnetu štatutárneho orgánu poskytovateľa alebo z podnetu žiadateľa.

    Novela doplnila lehotu na začatie konania o preskúmaní rozhodnutia o neschválení žiadosti o príspevok podľa § 13 ods. 2 mimo odvolacieho konania.

    Podľa novelizovaného ust. § 21 odsek 3: „Rozhodnutie o schválení žiadosti, okrem rozhodnutia o schválení žiadosti podľa § 13 ods. 2, možno preskúmať mimo odvolacieho konania do zaslania návrhu na uzavretie zmluvy. Konanie o preskúmaní rozhodnutia o neschválení žiadosti mimo odvolacieho konania, konanie o preskúmaní rozhodnutia o zastavení konania mimo odvolacieho konania a konanie o preskúmaní rozhodnutia o schválení žiadosti podľa § 13 ods. 2 mimo odvolacieho konania možno začať najneskôr v lehote dvoch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.“

    Z uvedeného vyplýva, že fakticky sa umožňuje preskúmať aj tento typ rozhodnutia o neschválení žiadosti, keďže v takomto prípade sa projekt nerealizuje na základe zmluvy. Uvedená potreba vyplynula ako zásadná požiadavka z implementačnej praxe, ako uvádza dôvodová správa.

    6.    NOVELIZÁCIA V PROGRAME CEZHRANIČNEJ SPOLUPRÁCE SLOVENSKO-ČESKO A PROGRAM CEZHRANIČNEJ SPOLUPRÁCE SLOVENSKO-RAKÚSKO

    Majúc na zreteli špecifiká programov cezhraničnej spolupráce uvedené v § 27 a s cieľom zabezpečenia riadneho a efektívneho procesu poskytovania príslušných finančných prostriedkov, dopĺňa sa nový odsek 8 a prečísľujú sa ďalšie odseky, ktorým sa explicitne ustanovuje, že uznesenie monitorovacieho výboru príslušného programu môže zakladať dôvod na zastavenie konania podľa § 17 ods. 2 zákona.

    Podľa ust. § 17 ods. 2 zákona poskytovateľ môže zastaviť konanie o žiadosti, ak zistil pochybnosti o pravdivosti alebo úplnosti týkajúce sa splnenia podmienky poskytnutia príspevku a žiadateľ tieto pochybnosti neodstránil v určenej lehote, hoci bol o možnosti zastavenia konania poučený.

    V programoch cezhraničnej spolupráce podľa § 27 je postavenie monitorovacieho výboru pre program špecifické, pretože sa v ňom odráža cezhraničný prvok tak, aby bola zachovaná rovnováha medzi jednotlivými subjektmi z oboch členských štátov participujúcich na poskytovaní finančných prostriedkov z programu cezhraničnej spolupráce a súčasne operatívnosť pri prenose výsledkov činnosti monitorovacieho výboru do realizácie samotného programu cezhraničnej spolupráce.

    7. NOVELIZÁCIA V OCHRANE FINANČNÝCH ZÁUJMOV EURÓPSKEJ ÚNIE

    Ustanovenie § 39 zákona určuje ochranu finančných záujmov EÚ tým, že poskytovateľ, poskytovateľ príspevku na finančný nástroj, platobný orgán, orgán auditu, Úrad vládneho auditu, prijímateľ, prijímateľ príspevku na finančný nástroj, finančný sprostredkovateľ, konečný prijímateľ, partner a užívateľ povinní predchádzať vzniku nezrovnalostí, a ak vzniknú, sú povinní bezodkladne prijať nápravné opatrenia.

    Podľa novelizovaného ust. § 39 ods. 4 zákona, ak orgán auditu zistí nezrovnalosť z vlastného podnetu alebo iného podnetu a nedá podnet poskytovateľovi alebo poskytovateľovi príspevku na finančný nástroj, je povinný bezodkladne vypracovať a schváliť správu o zistenej nezrovnalosti prostredníctvom informačného monitorovacieho systému podľa § 48 a informovať o tejto skutočnosti poskytovateľa alebo poskytovateľa príspevku na finančný nástroj prostredníctvom informačného monitorovacieho systému podľa § 48; ak je štatutárny orgán, zamestnanec alebo osoba konajúca v mene a na účet poskytovateľa alebo poskytovateľa príspevku na finančný nástroj podozrivá zo spáchania trestného činu, priestupku alebo iného správneho deliktu v súvislosti s implementáciou programu, správa o zistenej nezrovnalosti sa vypracúva a schvaľuje v listinnej podobe a predkladá sa platobnému orgánu a orgánu zabezpečujúcemu ochranu finančných záujmov Európskej únie.

    Vzhľadom na nastavenú úroveň kompetencií, v rámci ktorých platobný orgán nevykonáva taký druh kontroly, ktorej výsledkom by bolo zistenie nezrovnalosti z jeho strany, sa vypustil platobný orgán ako subjekt, ktorý môže zistiť nezrovnalosť.

    8. NOVELIZÁCIA V POSTUPE PRI PORUŠENÍ PRAVIDIEL A POSTUPOV VEREJNÉHO OBSTARÁVANIA A OBSTARÁVANIA, AK BOL PRIJÍMATEĽOVI POSKYTNUTÝ PRÍSPEVOK ALEBO JEHO ČASŤ

    V ustanovení § 41 sa za odsek 2 novelou vložil aktualizovaný odsek 3 a ďalšie sa prečísľovali na odseky 4 a 5, a podľa ktorého „Ak Úrad pre verejné obstarávanie neplní úlohy sprostredkovateľského orgánu a poskytovateľ na základe vlastného podnetu alebo podnetu iného orgánu zistí porušenie pravidiel a postupov verejného obstarávania alebo obstarávania, ktoré malo alebo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania alebo obstarávania, poskytovateľ prostredníctvom žiadosti o vrátenie vyzve prijímateľa vrátiť poskytnutý príspevok alebo jeho časť vzťahujúci sa na predmet zákazky.“

    9. NOVELIZÁCIA V SPRÁVE POHĽADÁVOK

    Správu pohľadávok upravuje ust. § 43 zákona. Novela doplnila dôvod vydania bezdôvodného obohatenia aj do správy pohľadávok štátu v prípadoch, kedy za prijímateľa plní iná osoba. Zároveň sa pre prehľadnosť ustanovenie § 43 ods. 4 rozdelilo do dvoch písmen.

    Po novom podľa ust. § 43 odseku 4, na účely účtovníctva sa plnenie inej osoby ako prijímateľa považuje za plnenie prijímateľa, ak (a) z právoplatného súdneho rozhodnutia, ktoré sa týka projektu, v rámci ktorého má poskytovateľ voči prijímateľovi v správe pohľadávku z príspevku alebo pohľadávku z rozhodnutia, vyplýva tejto osobe povinnosť vrátiť poskytovateľovi príspevok alebo jeho časť alebo nahradiť poskytovateľovi škodu alebo vydať bezdôvodné obohatenie alebo (b) ide o plnenie osoby, ktorá je blízka zakladateľovi alebo spoločníkovi prijímateľa alebo ktorá je ovládajúcou osobou alebo ovládanou osobou prijímateľa, zakladateľa alebo spoločníka prijímateľa.

    10. ZMENY V DOHODE O SPLÁTKACH A DOHODE O ODKLADE PLNENIA

      Úprava znenia ustanovenia § 44 ods. 2 písm. b) súvisí s cieľom jednoznačnosti jeho výkladu.

      Podstatou novelizovaného ustanovenia je, že ak sa dlh, majúci základ v nemožnosti prijímateľa vrátiť príspevok alebo jeho časť riadne a včas poskytovateľovi, stane nezaplatením niektorej splátky splatný, poskytovateľ môže žiadať jeho úhradu bez ohľadu na splatnosť nasledujúcich splátok a nielen po splatnosti nasledujúcich splátok.

      Poskytovateľ môže podľa § 44 ods. 2 uzavrieť s prijímateľom dohodu o splátkach, ak by sa prijímateľovi zaplatením celého dlhu zhoršili jeho ekonomické alebo sociálne pomery a prijímateľ sa v dohode o splátkach zaviaže, že nezaplatením niektorej splátky riadne a včas, celý dlh sa stane splatným; poskytovateľ je oprávnený žiadať o zaplatenie zostatku pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky bez ohľadu na splatnosť nasledujúcich splátok.

      Novela ďalej dopĺňa ustanovenie, že dôvodom na uzatvorenie dohody môže byť okrem vrátenia príspevku alebo jeho časti alebo náhrady škody aj vydanie bezdôvodného obohatenia, a to na základe aktualizovaného ust. § 44 ods. 11, ktoré stanovuje, že Poskytovateľ postupom podľa odsekov 1 až 10 môže uzavrieť dohodu o splátkach alebo dohodu o odklade plnenia aj s inou osobou ako prijímateľom, ak z právoplatného súdneho rozhodnutia, ktoré sa týka projektu, v ktorého rámci má poskytovateľ voči prijímateľovi v správe pohľadávku z príspevku alebo pohľadávku z rozhodnutia, vyplýva osobe povinnosť vrátiť poskytovateľovi príspevok alebo jeho časť, nahradiť poskytovateľovi škodu alebo vydať bezdôvodné obohatenie, alebo ide o osobu, ktorá je blízka zakladateľovi alebo spoločníkovi prijímateľa alebo ktorá je ovládajúcou osobou alebo ovládanou osobou prijímateľa alebo zakladateľa alebo spoločníka prijímateľa; plnením tejto osoby sa znižuje pohľadávka z príspevku alebo pohľadávka z rozhodnutia poskytovateľa, ktorú má voči prijímateľovi. Na účely účtovníctva sa plnenie inej osoby ako prijímateľa považuje za plnenie prijímateľa.“

      11. KONFLIKT ZÁUJMOV AKO DÔVOD ZASTAVENIA KONANIA

        Podľa novelizovaného ust. § 45 odseku 14: „Ak poskytovateľ zistí konflikt záujmov, s ohľadom na závažnosť porušenia zákazu konfliktu záujmov môže (a) rozhodnúť o zastavení konania podľa § 17 ods. 2, (b) preskúmať rozhodnutie podľa § 13 ods. 2, (c) neuznať výdavky v projekte sčasti alebo úplne za oprávnené, (d) odstúpiť od zmluvy alebo zmluvu ukončiť iným spôsobom, (e) postupovať podľa osobitného predpisu alebo (f) postúpiť vec na konanie podľa osobitného predpisu.“

        Do doterajšieho ustanovenia § 45 ods. 14 sa vložilo nové písmeno a), ktorým sa dopĺňa možnosť zastavenia konania o žiadosti v prípade, ak poskytovateľ zistí konflikt záujmov.

        12. SPRACÚVANIE OSOBNÝCH ÚDAJOV

          Novelizovaným ust. § 46 ods. 5 sa upravuje rozsah osôb, vo vzťahu ku ktorým možno žiadať o výpis z registra trestov a ktoré sú na daný účel povinné poskytnúť údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov.

          Orgány podľa tohto zákona sú pri vykonávaní činností podľa § 5 a 7 až 11 na účel preukázania bezúhonnosti budúceho odborného hodnotiteľa, odborného hodnotiteľa, budúceho žiadateľa, žiadateľa, prijímateľa, partnera alebo ich štatutárneho orgánu, jeho člena alebo člena ich dozorného orgánu oprávnené žiadať o výpis z registra trestov podľa osobitného predpisu. Budúci odborný hodnotiteľ, odborný hodnotiteľ, budúci žiadateľ, žiadateľ, prijímateľ, partner alebo ich štatutárny orgán, jeho člen alebo člen ich dozorného orgánu na účel preukázania bezúhonnosti podľa prvej vety poskytnú orgánom podľa tohto zákona údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov. Údaje podľa druhej vety zašle orgán podľa tohto zákona bezodkladne v elektronickej podobe Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky prostredníctvom informačného monitorovacieho systému podľa § 48; v prípade jeho nedostupnosti ho zašle iným spôsobom určeným riadiacim orgánom v spolupráci s Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky.

          Novela je účinná odo dňa 15. januára 2025.

          Publikované dňa 18.02.2025.

          advokátska-kancelaria-anwaltskanzlei-slowakei-bratislava-krypto-law-firm-slovakia
          Kontaktný formulár

          Sme pripravení naplniť Vaše práva.
          Kontaktujte nás!

          Zadajte vašu e-mailovú adresu.
          Zadajte vaše telefónne čislo.
          Napíšte nám správu.
          Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

          Správa sa odosiela ....