Dňa 17. septembra 2024 bola v Národnej rade SR schválená novela zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách v platnom znení (ďalej len „vodný zákon“), predmetom ktorej je podľa dôvodovej správy zabezpečenie odstránenia legislatívnych bariér pri využívaní systémov tepelných čerpadiel.
→ Účel novely vodného zákona
Novelou vodného zákona sa zavádza výnimka pre odbery podzemných vôd na účely využitia ich tepelného potenciálu formou oslobodenia od platenia platieb a poplatkov podľa § 78 a 79 vodného zákona. Vodný zákon stanovuje platby a poplatky za užívanie vôd, ktorých účelom je spoplatniť odber podzemných vôd alebo vypúšťanie odpadových vôd do podzemných alebo povrchových vôd. Zmyslom platieb a poplatkov je stanoviť primeraný príspevok za rozličné spôsoby nakladania s vodami, okrem iného aj v záujme zabezpečenia príspevku na náklady súvisiace s ochranou vodných zdrojov a realizáciou opatrení na zlepšovanie resp. udržanie stavu vôd.
V Slovenskej republike v súčasnosti je zavedená povinnosť platiť platby a poplatky za využívanie vôd pri využívaní tepelných čerpadiel systému voda-voda, ktoré majú podľa zákona slúžiť ako finančná náhrada za užívanie vôd. Tieto poplatky sú príjmom Slovenského vodohospodárskeho podniku, štátny podnik.
Novelou vodného zákona sa okrem iných čiastkových zmien najmä zavádza pre tepelné čerpadlá typu voda-voda oslobodenie od povinnosti odvádzať platby a poplatky za využívanie tepelného potenciálu podzemných vôd.
→ Nové pojmy
Vzhľadom na zavedenie výnimky pre spoplatnenie pri odbere podzemných vôd na využitie tepelného potenciálu bolo potrebné zadefinovať pojem tepelný potenciál.
Ustanovenie § 2 vodného zákona definuje pre účely vodného zákona mnohé pojmy. Novela doplnila v ustanovení § 2 písmeno ba), podľa ktorého „tepelným potenciálom je schopnosť vôd poskytnúť tepelnú energiu pre využitie tepelnými čerpadlami a je súčasťou vôd.“
Ďalšou úpravou je zmena písmena i) v § 17 ods. 1 vodného zákona. Doposiaľ bolo definované, že okrem iného, v zmysle písmena i) „nakladanie s vodami je využívanie energetického potenciálu podzemných vôd.“
Po novom sa v zmysle novely vodného zákona nakladaním s vodami v zmysle písmena i) rozumie využívanie tepelného potenciálu vôd.
Úprava vyplynula z dôvodu, že sa zaviedol nový pojem „tepelný potenciál“, ktorý nahradil pojem „energetický potenciál“. Energetickým potenciálom vôd nie je len schopnosť poskytnúť tepelnú energiu pre využitie tepelnými čerpadlami, ale najmä vplyv dynamiky a regulačného efektu vodných tokov v správe správcu vodného toku prevádzkovaných nad týmto odberom povrchových vôd na výrobu elektrickej energie. Zjednodušene možno povedať, že energetickým potenciálom vôd sa v súčasnosti rozumie mechanická energie vody využívaná na výrobu elektrickej energie. V súčasnosti pod pojmom energetický potenciál rozumieme, že ide výhradne o výrobu elektrickej energie z vôd.
→ Nové povolenia na osobitné užívanie vôd
Ustanovenie § 21 ods. 1 vodného zákona upravuje rozdelenie povolení na prípady užívania povrchových vôd a na prípady užívania podzemných vôd a na ostatné prípady, ktoré sa týkajú užívania povrchových vôd a podzemných vôd. Povinnosť mať povolenie orgánu štátnej vodnej správy sa rozšírila aj na výkon niektorých činností, ktoré môžu významne ovplyvniť vodné pomery, napr. odberom tepelného potenciálu vôd bez ich priameho odberu. Uvedené sa navrhuje z dôvodu zvýšenia účinnosti ochrany vôd.
Po novom ustanovenie § 21 ods. 1 písm. a) tretí bod znie nasledovne: „Povolenie na osobitné užívanie vôd je potrebné, ak nejde o používanie vôd podľa § 18 až 20 a)pri povrchových vodách na 3. využívanie hydroenergetického potenciálu vodného toku.“
Po novom sa tiež ustanovenie § 21 ods. 1 písm. a) dopĺňa štvrtým bodom, ktorý znie nasledovne: „Povolenie na osobitné užívanie vôd je potrebné, ak nejde o používanie vôd podľa § 18 až 20 a) pri povrchových vodách na 4. využívanie ich tepelného potenciálu bez ich priameho odberu.“
Ďalej sa ustanovenie § 21 ods. 1 písm. b) dopĺňa piatym bodom, ktorý znie nasledovne: „Povolenie na osobitné užívanie vôd je potrebné, ak nejde o používanie vôd podľa § 18 až 20 b) pri podzemných vodách na 5. využívanie ich tepelného potenciálu bez ich priameho odberu.“
V neposlednom rade sa ustanovenie § 21 v odseku 4 doplnilo písmenom i), ktoré znie nasledovne: „Orgán štátnej vodnej správy vydá povolenie na i) osobitné užívanie vôd pre využitie ich tepelného potenciálu najviac na desať rokov.“
V prípade záujmu o právnu pomoc v súvislosti s existujúcimi povoľovacími konaniami na úseku vodného hospodárstva, je Vám naša advokátska kancelária k dispozícii.
→ Doterajšie poplatky za užívanie vôd
Pripomeňme si právny stav v súvislosti s existujúcimi poplatkami za užívanie vôd, a to aj pred prijatím novely vodného zákona.
Poplatky za užívanie vôd upravuje ustanovenie § 79 vodného zákona.
Podľa § 79 ods. 1 vodného zákona poplatkom za užívanie vôd na účely tohto zákona je finančná náhrada za (a) odber podzemných vôd, (b) vypúšťanie odpadových vôd alebo osobitných vôd do povrchových vôd, (c) vypúšťanie odpadových vôd alebo osobitných vôd do podzemných vôd, (d) vypúšťanie geotermálnych vôd do povrchových vôd.
Podľa § 79 ods. 2 vodného zákona poplatky za odbery podzemných vôd je povinný platiť ten, kto odoberá podzemné vody v množstve nad 15 000 m3 za kalendárny rok alebo nad 1 250 m3 za mesiac; za odbery podzemných vôd na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy v množstve nad 50 000 m3 ročne.
→ Výnimky z poplatkov za užívanie vôd a nová výnimka
Povinnosť platiť poplatky podľa odseku 2 sa nevzťahuje na odbery podzemných vôd pri (a) hydrogeologickom prieskume, (b) čerpaní znečistených podzemných vôd na účel zníženia ich znečistenia, (c) hydraulickej ochrane podzemných vôd pred znečistením, ak sa tieto vody nepoužívajú na iné účely, (d) zakladaní stavieb, (e) odvodnení pozemkov, (f) prevádzke rybníkov, rybochovných zariadení a na napúšťanie vodných nádrží osobitne vhodných na chov rýb, ktoré užívajú právnické osoby s prideleným rybárskym právom,alebo na ktoré bolo vydané osvedčenie podľa osobitného predpisu,(g) odberoch v záhradkárskych osadách pre spoločný závlahový systém, (h) odberoch na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy pri výkone ekologickej poľnohospodárskej výroby podľa osobitného predpisu.
Novela vodného zákona doplnila ust. § 79 ods. 3 o písmeno i), podľa ktorého okrem existujúcich výnimiek povinnosť platiť poplatky podľa odseku 2 sa nevzťahuje na odbery podzemných vôd pri odberoch na účely využitia ich tepelného potenciálu, ak sa následne vypúšťajú do podzemných vôd, okrem odberov geotermálnych vôd.
Novelizovaný vodný zákon nadobudol účinnosť dňa 30. septembra 2024.
Publikované dňa 09.10.2024.