1. ABSTRAKT
Nový stavebný zákon zadefinoval určitú skupinu stavieb, kedy nie je potrebné ani predloženie stavebného zámeru ani ohlásenie. Konkrétne pôjde o kategóriu drobných stavieb a stavebných úprav. Podrobnosti v našom článku.
2. OHLÁSENIE
Ohlasovanie je právny inštitút známy z terajšieho stavebného zákona (§ 55 ods. 2 a § 57), ktorý sa používa pre okruh stavieb spravidla jednoduchšej stavebnej konštrukcie a s minimálnym zásahom do životného prostredia.
Nový Stavebný zákon v ust. § 18 a v § 63 ustanovuje, v ktorých prípadoch je stavebník povinný zamýšľané stavebné práce stavebnému úradu ohlásiť, aké sú náležitosti a postupy.
Stavebník je povinný vykonanie stavebných úprav, drobných stavieb a stavieb, na ktoré sa vyžaduje ohlásenie podľa tohto zákona, vopred ohlásiť správnemu orgánu.
Ohlásenie obsahuje identifikačné údaje stavebníka, údaje z katastra nehnuteľností potrebné na účel overenia vlastníckeho práva k pozemku alebo stavbe a údaje o mieste a druhu stavebných prác; prílohou ohlásenia je projekt stavby na ohlásenie, záväzné stanoviská dotknutých orgánov a dotknutých právnických osôb, ktorých sa navrhované stavebné práce týkajú. Ak ohlásenie, projekt stavby na ohlásenie a ďalšie prílohy sú v listinnej podobe, správny orgán zabezpečí bezodkladne ich konverziu do elektronickej formy a uloží ich do informačného systému. Ak správny orgán na základe predložených podkladov zistí, že navrhovanou stavbou by mohli byť dotknuté práva tretích osôb alebo je potrebné určiť podmienky pre uskutočnenie stavby, oznámi stavebníkovi, že ohlásenú stavbu možno uskutočniť len na základe rozhodnutia o stavebnom zámere; právo
tretej osoby sa nepovažuje za dotknuté, ak zásah do jej práva vyplýva z osobitného predpisu.
Správny orgán je povinný vybaviť ohlásenie do 30 dní odo dňa doručenia ohlásenia overením projektu stavby na ohlásenie a vydaním overovacej doložky; projekt stavby na ohlásenie overí, len ak sú záväzné stanoviská súhlasné, inak ohlásenie vrátane príloh s uvedením dôvodu vráti žiadateľovi.
Overenie projektu stavby na ohlásenie sa vykoná overovacou doložkou. Overovacia doložka obsahuje spisové číslo, dátum overenia a podpis vedúceho správneho orgánu s uvedením jeho celého mena, priezviska a funkcie. Ak správny orgán neoverí projekt ohlásenej drobnej stavby alebo stavebnej úpravy v lehote do 30 dní od doručenia ohlásenia, predpokladá sa, že overovaciu doložku vydal. Túto skutočnosť vyznačí v informačnom systéme. Ohlásené stavebné práce možno začať uskutočňovať do troch rokov odo dňa overenia projektu ohlásenej stavby.
Proti vráteniu ohlásenia môže žiadateľ podať podnet na preskúmanie postupu správneho orgánu; podnet predkladá odvolaciemu orgánu do 10 pracovných dní odo dňa doručenia vráteného ohlásenia. K podnetu je žiadateľ povinný predložiť ohlásenie v rozsahu, v akom bolo predložené správnemu orgánu. Odvolací orgán preskúma v lehote 30 dní odo dňa doručenia podnetu postup správneho orgánu a ak zistí nesprávny postup vráti s pokynom na vybavenie ohlásenie správnemu orgánu. Ak odvolací orgán nezistí nesprávny postup správneho orgánu, podnet zamietne a vráti žiadosť s prílohami žiadateľovi.
3. POVINNOSŤ OHLÁSENIA
Po novom niektoré stavby, na ktoré bolo, resp.
je podľa starého stavebného zákona potrebné stavebné povolenie, už bude postačovať stavbu ohlásiť. Ohlásenie stavebnému úradu sa po novom vyžaduje pri drobných stavbách podľa § 2 ods. 4 písm. a) až c).
Ide o nasledovné drobné stavby: (i) prízemné stavby, konštrukcie, zariadenia alebo výrobky dovezené na miesto osadenia alebo výrobky zmontované z konštrukčných prvkov na mieste osadenia, (ďalej len „zmontovaný výrobok“) pevne spojené so zemou, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 50 m2 a výšku 5 m, najmä kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobných zvierat, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne, stavby športových zariadení a garáže, (ii) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbku 3 m, najmä pivnice, žumpy, retenčné nádrže, bazény, (iii) stavby na lesných pozemkoch a iných pozemkoch slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 50 m2 a výšku 5 m, najmä sklady krmiva, náradia alebo hnojiva.
Pri ostatných drobných stavbách a stavebných úpravách, sa ohlásenie vyžaduje po novom iba v prípade, ak sa (i) stavebné práce uskutočňujú na verejnom priestranstve, (ii) má stavebnými prácami zhotoviť alebo umiestniť stavba alebo terénne úpravy na pozemku stavebníka vo vzdialenosti menšej ako 2 m od hranice pozemku, (iii) má stavebnými prácami zhotoviť alebo odstrániť stavba, ktorá je predmetom číslovania súpisným číslom, (iv) má stavebnými prácami zhotoviť budova spojená so zemou pevným základom, (v) má stavebnými prácami zhotoviť podzemná stavba, (vi) uskutočňujú na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou, (vii) stavebné práce uskutočňujú na stavbe v pamiatkovom území, v chránenom území mimo zastavaného územia obce alebo v ochrannom pásme chráneného územia, (viii) stavebnými prácami alebo prevádzkou stavby môže ohroziť zdravie ľudí, významne negatívne ovplyvniť životné prostredie, protipožiarna bezpečnosť alebo mechanická odolnosť a stabilita a bezpečnosť pri užívaní, (ix) stavebné práce uskutočňujú na pobrežnom pozemku, v inundačnom území s retenčným potenciálom a v ochrannom pásme vodárenského zdroja, prírodného liečivého zdroja alebo prírodného minerálneho zdroja.
Ohlásenie stavebnému úradu sa ďalej vyžaduje pri (i) nových nadzemných a podzemných vedeniach elektronických komunikačných sietí, (ii) zariadeniach využívajúcich slnečnú energiu a spoločné umiestnenia uskladňovania energie vrátane zariadení integrovaných do budovy v existujúcich alebo budúcich umelých konštrukciách a pri zariadeniach využívajúcich slnečnú energiu od 50 kW do 100 kW vrátane, (iii) údržbe stavby, ktorá by mohla ovplyvniť stabilitu stavby, protipožiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad vo verejnom priestore alebo životné prostredie, (iv) údržbe stavby, ktorá je kultúrnou pamiatkou.
4. KEDY OHLÁSENIE NIE JE POTREBNÉ
Ohlásenie sa po novom nevyžaduje na (i) stavebné práce na údržbu stavby, (ii) výmenu zabudovaných zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, drezov, vaní, umývadiel, spŕch, výleviek, WC, pisoárov a ich rozvodov, vstavaných skríň, obkladov stien a iného vstavaného nábytku a interiérového zariadenia, (iii) krátkodobé prenosné zariadenia, ktorými sú predajné stánky, konštrukcie a zariadenia na slávnostnú výzdobu a osvetlenie budov, (iv) scénické stavby, (v) zariadenia geodetických bodov, (vi) konštrukcie chmeľníc a vinohradov, (vii) rozvody elektronických komunikačných sietí a zvody antén, ktoré sú umiestňované v uzavretých priestoroch stavieb, (viii) informačné konštrukcie, na ktorých má najväčšia informačná plocha veľkosť do 1,2 m2, umiestnené na stĺpe verejného osvetlenia alebo na stĺpe trakčného vedenia, ak nezasahujú do prejazdného profilu pozemnej komunikácie ani do priechodového prierezu dráhy, (ix) zariadenie na výrobu elektriny, tepla a chladu z obnoviteľných zdrojov s celkovým inštalovaným výkonom do 50 kW vrátane, (x) nadzemné telekomunikačné prípojky, (xi) stavebné úpravy a drobné stavby.
Publikované dňa 21.03.2025
