Cena elektriny sa prepadla do záporných čísel
Za posledný kalendárny rok sa cena elektriny vyrobenej počas slnečných dní stále častejšie blíži k záporným hodnotám. Postaviť dnes solárnu elektráreň bez garantovaného odberu a garantovanej ceny na základe uzavretej PPA zmluvy prináša vysoké riziko pre návratnosť projektu.
V tomto článku preto preberieme niektoré právne aspekty využitia solárnej elektriny na ťažbu krypto aktív.
Ťažba krypto aktív sa stala v posledných dňoch veľmi atraktívnou a na trhu existujú zariadenia, ktoré už pri dnešných cenách elektriny dokážu spotrebúvať elektrinu a generovať krypto aktíva so ziskom.
Potreba CE certifikácie
Inštalácia a prevádzkovanie zariadení pre ťažbu krypto aktív nie je žiadnym spôsobom regulovaná, pokiaľ samotné zapojenie zariadení spĺňa zákonné a technické požiadavky pre elektrické zariadenia. Z pohľadu zákona sa ťažobné zariadenie spravuje rovnakými pravidlami ako akýkoľvek iný elektrický spotrebič.
Z toho hľadiska je potrebné upozorniť najmä na skutočnosť, že ťažobné zariadenia na krypto menu potrebujú príslušný CE certifikát osvedčujúci zhodu výrobku s právnymi a technickými predpismi v Európskej únii, aby mohli byť predávané na území Európskej únie. Mnohé ťažobné zariadenia túto požiadavku nespĺňajú a preto ich primárny predaj na území EÚ je nezákonný. Napriek tomu je fakticky možné tieto zariadenia doviezť zo zahraničia.
Prevádzka iba (najmä) počas slnečných hodín
Samostatnou výzvou je zapojenie ťažobných zariadení na solárnu elektráreň takým spôsobom, aby ťažba prebiehala iba počas hodín, keď je k dispozícii dostatok elektriny vyrobenej zo slnka, pretože ťažba krypto valút nie je pri dnešných cenách elektriny vždy zisková. Samotné ťažobné zariadenia takéto zapojenie neumožňujú a preto je potrebné ich prevádzku riadiť pomocou iných zariadení, ktoré je možné naprogramovať príslušnou logikou.
K dnešnému dňu sme v (i) prvom rade vyskúšali spoluprácu s viacerými poskytovateľmi riadiacich jednotiek najmä vo forme PLC (Programmable Logic Controllers) počítačov. Tieto zariadenia merajú výkon solárnych panelov, či už priamo cez RS485 komunikáciu so striedačom, na ktorý sú napojené solárne panely, alebo nepriamo cez samostatný smartmeter, ktorý meria výkon solárnych panelov na výstupe zo striedača.
Jednotka PLC následne fyzicky zapína jednotlivé ASIC ťažobné zariadenie prostredníctvom stykača, alebo posiela signál do počítača Arduino, ktorý cez softvérové API rozhranie zapína alebo vypína jednotlivé ťažobné zariadenia.
Takto zapojené riadiace zariadenia sú relatívne lacné, vykazujú vysokú spoľahlivosť a sú dostatočne jednoduché, aby vykazovali malú poruchovosť.
Druhou (ii) možnosťou riadenia prevádzky ťažobných zariadení tak, aby využívali iba elektrinu vyrobenú zo slnka, je použitie batérií, do ktorých sa ukladá nevyužitá elektrina počas slnečného dňa a používa sa na ťažbu aj po západe slnka alebo počas zamračeného počasia. Takéto zapojenie je podstatne drahšie kvôli relatívne vysokej cene batérií na ukladanie dostatočného množstva elektrickej energie. Samostatným spôsobom využitia batérií na skladovanie elektriny zo slnka je využitie služby virtuálnej batérie, ktorú ponúkajú niektoré spoločnosti aj na slovenskom trhu. Pri službe virtuálnej batérie je však potrebné vziať do úvahy, že pri čerpaní elektriny z virtuálnej batérie je stále potrebné platiť cenu distribúcie elektriny.
Tretím (iii) riešením je použitie iba takých ťažobných zariadení, ktoré sú ziskové pri ťažbe krypto valuty aj po zaplatení bežnej ceny elektriny. Pri dnešných cenách elektriny a cene niektorých krypto aktív existuje niekoľko zariadení na trhu, ktoré dokážu ziskovo ťažiť príslušné krypto valuty nonstop, ich nevýhodou je však vysoká obstarávacia cena. Dôležité je preto zvážiť, za aký čas a pri akých trhových cenách elektriny a krypto valuty bude zabezpečená návratnosť investície do ťažobného zariadenia.
V tejto súvislosti je vhodné zdôrazniť, že niektorí predajcovia elektriny sú dostatočne flexibilní a dokážu poskytnúť veľmi výhodné podmienky pri predaji elektriny pre ťažobné zariadenia. Niekoľkí naši klienti dokázali vďaka vyjednaným výhodným cenám elektriny postaviť veľmi ziskové sústavy ťažobných zariadení využívajúce prebytočnú solárnu energiu vyprodukovanú ich solárnymi panelmi.
Pri (iv) štvrtej možnosti využitia ťažobných zariadení krypto valút je možné pri vysokých cenách elektriny predávať elektrinu zo solárnych panelov (na trhu s elektrinou, napr. OKTE) a pri nízkych cenách elektriny zase využívať vlastnú elektrinu zo solárnych panelov alebo elektrinu nakupovať na burze a použiť ju na ťažbu krypto valuty.
Takéto riadenie prevádzky vie taktiež zabezpečiť PLC počítač v spojení s počítačom Arduino, a to pri veľmi nízkych zriaďovacích nákladoch. Táto možnosť však vyžaduje prístup k aktuálnym cenám elektriny cez API rozhranie poskytované niektorou burzou elektriny alebo niektorým obchodníkom s elektrickou energiou.
Výroba tepla
Samotná ťažba krypto aktív je v skutočnosti iba vedľajším produktom pri výrobe tepla. Pri prevádzke elektrického ťažobného zariadenia toto produkuje veľa tepla, a iba zhodou náhod toto teplo vzniká pri použití zariadenia na príslušný výpočet matematických rovníc, v dôsledku ktorého dochádza aj k vytvoreniu („vyťaženiu“) krypto valuty. Vzhľadom na skutočnosť, že na Slovensku je potrebné kúriť viac ako 6 mesiacov v roku, je možné teplo vznikajúce pri ťažbe krypto aktív zužitkovať aj na kúrenie. Zväčša nie je možné použiť ťažobné zariadenia priamo v obytných priestoroch, pretože sú hlučné. Na vykurovanie iných, prevádzkových priestorov je ich však možné jednoducho a účinne využiť. Pre ilustráciu, niektorí naši klienti majú momentálne dobrú skúsenosť s použitím napr. zariadenia Iceriver AL0 na temperovanie garáže, pričom ich prevádzka je ku dňu písania tohto článku zisková aj pri aktuálnych cenách elektriny, bez použitia solárnych panelov.
Zodpovednosť za škodu a imisie
Pri prevádzke ťažobných zariadení je potrebné mať na pamäti, že ich prevádzka je spojená s vysokou hlučnosťou a s teplotami vysoko prevyšujúcimi bežné prevádzkové teploty obytných priestorov.
Preto je možné ich prevádzkovať iba v priestoroch na to prispôsobených. Najmä je potrebné dbať na prevenciu pred požiarmi a na obťažovanie hlukom.
Daňový aspekt
Ťažba krypto aktív predstavuje príjem, ktorý je potrebné zdaniť príslušnou sadzbou dane z príjmov. Vyťažená krypto valuta predstavuje zisk pri jej pripísaní do peňaženky vo vlastníctve prevádzkovateľa, ktorý sa oceňuje cenou v deň pripísania a to samostatne každý deň, keď bola pripísaná.
Nákladovou položkou je cena ťažobného zariadenia, jeho odbornej montáže a cena spotrebovanej elektriny. Zariadenie na ťažbu krypto aktív je potrebné odpisovať v príslušnej odpisovej triede, a to podľa charakteru zariadenia.
Publikované dňa 12.11.2024
JUDr. Mag. Ján Čarnogurský
(autor je advokát)