1. ABSTRAKT
Nový zákon o integrovanej posudkovej činnosti a novela súvisiacich zákonov, schválený dňa 28. Novembra 2024 (ďalej len „nový zákon“) majú podľa dôvodovej správy odstrániť nejednotnosť v posudzovaní zdravotného postihnutia a dlhodobých potrieb starostlivosti, zaviesť lepšiu koordináciu procesov posudzovania s cieľom zefektívniť posudzovanie klienta, centralizovať proces posudzovania, zrýchliť posudzovanie, pričom jeden posudok bude slúžiť na viaceré účely.
Výkon posudkovej činnosti je v zmysle nového zákona centralizovaný na jeden subjekt – posudzovanie budú vykonávať výlučne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (pre 3 oblasti na účely: peňažných príspevkov na kompenzáciu, sociálnych služieb, sociálnych podnikov) podľa jednotnej metodiky, čím sa zjednoduší postup pre žiadateľa.
2. INTEGROVANÁ POSUDKOVÁ ČINNOSŤ
Úvodné ustanovenia nového zákona upravujú definíciu jednotlivých kľúčových oblastí integrovanej posudkovej činnosti.
Novým zákonom sa zjednocuje spôsob tak sociálneho posudzovania, ako aj lekárskeho posudzovania na viaceré účely.
Výstupom výkonu sociálnej posudkovej činnosti a lekárskej posudkovej činnosti, bude integrovaný posudok, ktorý bude určený na uplatnenie nárokov posudzovanej osoby.
Podľa ust. § 1, odseku 3 nového zákona: „Integrovanou posudkovou činnosťou sa u účastníka konania o integrovanom posudku (ďalej len „účastník konania“) posudzuje na účely (a) uplatnenia a trvania nároku na peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, trvania nároku na preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím,
preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom a na parkovací preukaz pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím a na účely poskytnutia alebo zabezpečenia poskytovania sociálnej služby podľa osobitného predpisu 1. funkčný dôsledok zdravotného stavu, 2. odkázanosť, (b) osobitného predpisu, či má dlhodobé zdravotné postihnutie znižujúce jeho telesné, duševné a zmyslové schopnosti, ktoré bránia jeho plnohodnotnému a účinnému zapojeniu sa do pracovného prostredia v porovnaní so zdravou fyzickou osobou, ktoré podľa poznatkov lekárskej vedy má trvať najmenej dva roky (ďalej len „dlhodobé zdravotné postihnutie“).“
Nároky posudzovanej osoby alebo osôb sa týkajú oblasti sociálnych služieb podľa (i) zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, (ii) v oblasti peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a (iii) tiež v oblasti sociálnej ekonomiky podľa zákona č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Nový zákon obsahuje päť príloh.
3. ŤAŽKÉ ZDRAVOTNÉ POSTIHNUTIE A STUPNE ODKÁZANOSTI
Príloha č. 1 obsahuje definuje jednotlivé ťažké zdravotné postihnutia. Samotný nový zákon definuje, že „fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je fyzická osoba, ktorá má ťažké zdravotné postihnutie uvedené v prílohe č. 1, ktoré z hľadiska predpokladaného vývoja bude trvať dlhšie ako 12 mesiacov.“
Podľa ust. § 3 ods. 1 nového zákona „Fyzická osoba je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby, ak spĺňa podmienky pre niektorý zo stupňov odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby.“
Nový zákon tiež v prílohe 2 definuje tzv. „stupne odkázanosti“.
Stupeň odkázanosti sa určí na základe počtu základných životných potrieb, ktoré fyzická osoba nie je schopná samostatne uspokojovať.
Základné životné potreby, ktoré fyzická osoba nie je schopná samostatne uspokojovať, a ich počet sa určí na základe dotazníka k určeniu odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby.
Podľa prílohy č. 2 je stupňov odkázanosti päť, a to stupeň I. – ľahká odkázanosť, II. – stredne ľahká odkázanosť, III. – stredne ťažká odkázanosť, IV. – ťažká odkázanosť a stupeň V. – úplná odkázanosť.
4. DRUHY ODKÁZANOSTI
Jednotlivé druhy odkázanosti definuje nový zákon v ust. § 3.
Fyzická osoba je odkázaná na dohľad, ak je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby a v rámci každej ustanovenej základnej životnej potreby, ktorú nie je schopná samostatne uspokojovať, je počet ustanovených činností, ktoré nie je schopná samostatne vykonávať, nižší ako počet ustanovených činností, ktoré je schopná vykonávať s dohľadom.
Fyzická osoba je odkázaná na osobnú asistenciu, ak (a) je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, (b) je odkázaná na pomoc pri ustanovených činnostiach a (c) osobnou asistenciou sa dosiahne účel ustanovený osobitným predpisom; možnosť splnenia tejto podmienky nemožno vylúčiť iba z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, jeho druhu alebo závažnosti.
Fyzická osoba je odkázaná na pomôcku, úpravu pomôcky, zdvíhacie zariadenie, úpravu osobného motorového vozidla, úpravu bytu, úpravu rodinného domu alebo na úpravu garáže, ak (a) je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a (b)sociálne dôsledky jej ťažkého zdravotného postihnutia možno prekonať alebo zmierniť pomôckou, úpravou pomôcky, zdvíhacím zariadením, úpravou osobného motorového vozidla, úpravou bytu, úpravou rodinného domu alebo úpravou garáže.
Fyzická osoba je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, ak
(a) je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a (b) nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými fyzickými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti z dôvodu
1. ťažkej poruchy mobility premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a späť, nastúpiť do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb, udržať sa v ňom počas jazdy a vystúpiť z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb, 2. duševnej poruchy s často sa opakujúcimi prejavmi agresivity, neovládateľného alebo nepredvídateľného správania prepravovať sa vozidlom verejnej hromadnej dopravy osôb, 3. ťažkej poruchy oboch zvieračov prepravovať sa vozidlom verejnej hromadnej dopravy osôb alebo 4. imunologického ochorenia ťažkého stupňa prepravovať sa vozidlom verejnej hromadnej dopravy osôb.
Fyzická osoba je odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov (a) na diétne stravovanie, ak
1.je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a 2. má zdravotné postihnutie uvedené v prílohe č. 3, (b) súvisiacich s hygienou, ak 1. je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a 2.má zdravotné postihnutie uvedené v prílohe č. 4, (c) súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, ak 1. je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a 2. má zdravotné postihnutie alebo používa technicky náročnú pomôcku uvedenú v prílohe č. 5, (d) súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, ak je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a je 1. odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo 2. zaradená do chronického dialyzačného programu alebo do transplantačného programu alebo sa jej poskytuje akútna onkologická liečba a pri hematoonkologickom ochorení aj udržiavacia liečba.
Fyzická osoba je odkázaná na sprievodcu, ak (a) je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a (b) funkčné dôsledky jej zdravotného stavu nemožno v oblasti mobility, orientácie alebo komunikácie so spoločenským prostredím prekonať bez sprievodu inej fyzickej osoby alebo psa so špeciálnym výcvikom.
5. KONANIE O INTEGROVANOM POSUDKU
Na konanie o integrovanom posudku sa vzťahuje správny poriadok s odchýlkami ustanovenými v § 6 až 9 a § 12 až 15 nového zákona, ktoré uvádzame ďalej v článku. Na konanie o integrovanom posudku sa nevzťahuje § 33 ods. 2, § 60, § 62 až 68 správneho poriadku.
V konaní o integrovanom posudku rozhoduje v prvom stupni úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Konanie o integrovanom posudku sa začína na základe písomnej žiadosti o integrovaný posudok alebo z vlastného podnetu správneho orgánu.
Žiadosť o integrovaný posudok sa podáva na tlačive určenom Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny. Prílohou k žiadosti o integrovaný posudok je (a) lekársky nález podľa ustanoveného vzoru alebo odborný lekársky nález lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, (b) klinicko-psychologický nález funkčnej kapacity, ak fyzická osoba, ktorá žiada o integrovaný posudok, má mentálne postihnutie, neurovývinovú poruchu alebo duševnú poruchu, (c) sebahodnotiaci dotazník podľa ustanoveného vzoru, (d) doklad o tom, že fyzická osoba, ktorá žiada o integrovaný posudok, je účastníkom právnych vzťahov pri poskytovaní 1. peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, 2. sociálnych služieb ako prijímateľ sociálnej služby.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny začne konanie o integrovanom posudku aj z vlastného podnetu. Ide o situáciu, kedy fyzická osoba už bola v minulosti posúdená podľa zákona o integrovanej posudkovej činnosti a vzhľadom na predpoklad, že dôjde k zmene jej zdravotného stavu a jeho funkčných dôsledkov posudkový lekár správneho orgánu určil termín opätovného posúdenia funkčných dôsledkov zdravotného stavu. Takéto nové posúdenie sa vykoná vtedy, ak je potrebné overiť, či naďalej trvá splnenie podmienok pre poskytovanie nástrojov pomoci, t. j. (i) ak je fyzickej osobe poskytovaný opakovaný peňažný príspevok na kompenzáciu alebo (ii) jej bol vyhotovený preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, resp. takýto preukaz so sprievodcom alebo parkovací preukaz pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím alebo (iii) vtedy, ak je osobe poskytovaná sociálna služba podmienená odkázanosťou na pomoc inej fyzickej osoby alebo je fyzická osoba zapísaná v evidencii žiadateľov o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby alebo v evidencii žiadateľov o uzatvorenie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby.
Ďalšou situáciou, kedy je potrebné začať konanie z vlastného podnetu úradu práce, sociálnych vecí a rodiny je v zmysle nového zákona situácia, keď si osoba sama nepodala žiadosť o integrovaný posudok, avšak posúdenie je potrebné vykonať, nakoľko (i) si osoba podala žiadosť o peňažný príspevok na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia alebo (ii) má záujem o poskytovanie sociálnej služby podmienenej odkázanosťou na pomoc inej fyzickej osoby. Ide o prípady, keď osoba ešte nebola posúdená podľa nového zákona o integrovanej posudkovej činnosti a teda nemá platný integrovaný posudok. V takomto prípade iniciuje začatie konania formou podnetu správny orgán, ktorý rozhoduje o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia alebo v súvislosti s poskytovaním alebo zabezpečením poskytovania sociálnych služieb podmienených odkázanosťou, s finančnou podporou poskytovania sociálnej služby z verejných prostriedkov za podmienok ustanovených zákonom o sociálnych službách, iniciuje konanie obec alebo vyšší územný celok.
Konanie o integrovanom posudku začne správny orgán z vlastného podnetu aj vtedy, ak vzniknú dôvodné pochybnosti o správnosti integrovaného posudku.
6. PODKLAD INTEGROVANÉHO POSUDKU
Podkladom integrovaného posudku je podľa § 9 nového zákona (i) sociálny posudok, (ii) lekársky posudok a (iii) záver odborného konzília, ak existuje rozpor medzi sociálnym posudkom a lekárskym posudkom.
Sociálna posudková činnosť predchádza lekárskej posudkovej činnosti.
7. SOCIÁLNA POSUDKOVÁ ČINNOSŤ
Sociálna posudková činnosť je podľa § 10 na účely nového zákona (A) posudzovanie (i) individuálnych predpokladov účastníka konania, (ii) rodinného prostredia účastníka konania, (iii) prostredia, ktoré ovplyvňuje začlenenie účastníka konania do spoločnosti, (iv) odkázanosti účastníka konania, (iv) miery ťažkostí účastníka konania pri vykonávaní ustanovených činností, (B) navrhovanie (i) vhodného druhu peňažného príspevku na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia pre účastníka konania, (ii) možného druhu sociálnej služby na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, nepriaznivého zdravotného stavu alebo z dôvodu dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok pre účastníka konania.
Pri výkone sociálnej posudkovej činnosti sociálny pracovník v súčinnosti s účastníkom konania vyplní dotazník k sociálnej posudkovej činnosti podľa ustanoveného vzoru. Účastník konania má právo vyjadrovať svoje potreby a návrhy na riešenie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a nepriaznivej sociálnej situácie vyplývajúcich z funkčných dôsledkov jeho zdravotného stavu.
Pri posudzovaní odkázanosti účastníka konania sociálny pracovník určí (i) druh odkázanosti účastníka konania podľa § 3 ods. 3 až 5 nového zákona, (ii) činnosti, ktoré účastník konania z dôvodu ťažkostí pri ich vykonávaní, nie je schopný vykonávať samostatne, pri ktorých vykonávaní má extrémne ťažkosti alebo vážne ťažkosti, a to na základe dotazníka k sociálnej posudkovej činnosti.
Výsledkom sociálnej posudkovej činnosti je sociálny posudok.
Podľa § 19 ods. 1 nového zákona sociálnu posudkovú činnosť na účely tohto zákona vykonáva sociálny pracovník.
Ako uvádza dôvodová správa k novému zákonu, sociálny pracovník v rámci sociálnej posudkovej činnosti bude vypĺňať dotazník, ktorý má 36 základných otázok a 31 doplňujúcich otázok. Dotazník je inšpirovaný tzv. dotazníkom Whodas, ktorý bol vyvinutý Svetovou zdravotníckou organizáciou. Dotazník k sociálnej posudkovej činnosti obsahuje 6 životných oblastí ako sebaobsluha, pohyblivosť, domácnosť, pochopenie a komunikácia, vzťahy s ľuďmi a účasť v spoločnosti.
Komplexne povedané, sociálny pracovník na účely sociálneho posudku vykoná posúdenie individuálnych predpokladov posudzovanej osoby, jej rodinného prostredia a prostredia, ktoré ovplyvňuje jej začlenenie do spoločnosti. Individuálne predpoklady účastníka konania zahŕňa komplexné zhodnotenie osobnostných predispozícií fyzickej osoby a jej spoločenských ambícii.
8. LEKÁRSKA POSUDKOVÁ ČINNOSŤ
Lekárska posudková činnosť je v zmysle § 11 nového zákona (A) posudzovanie funkčných dôsledkov zdravotného stavu účastníka konania na účely určenia (i) skutočnosti, či účastník konania je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, má zdravotné postihnutie na účely vyhotovenia parkovacieho preukazu pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím, má dlhodobé zdravotné postihnutie, (ii) odkázanosti účastníka konania, (iii) potreby opätovného posúdenia funkčných dôsledkov zdravotného stavu účastníka konania, (B) navrhovanie (i) vhodného druhu peňažného príspevku na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia pre účastníka konania, (ii) možného druhu sociálnej služby na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, nepriaznivého zdravotného stavu alebo z dôvodu dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok pre účastníka konania.
Pri výkone lekárskej posudkovej činnosti podľa nového zákona posudkový lekár vychádza najmä (A) z lekárskeho nálezu alebo odborného lekárskeho nálezu lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, klinicko-psychologického nálezu funkčnej kapacity, ak fyzická osoba, ktorá žiada o integrovaný posudok, má mentálne postihnutie, neurovývinovú poruchu alebo duševnú poruchu, sebahodnotiaceho dotazníka podľa ustanoveného vzoru, (B) zo sociálneho posudku, (C) z elektronických zdravotných záznamov v elektronickej zdravotnej knižke.
Ak na základe vyššie uvedených podkladov nie je možné vykonať lekársku posudkovú činnosť najmä z dôvodu pochybnosti o ich správnosti, objektívnosti alebo úplnosti, správny orgán, teda úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v zmysle nového zákona požiada príslušné orgány o kompletizáciu podkladov, o nahliadnutie do podkladov, o poskytnutie zdravotného výkonu, o nový odborný lekársky nález, o znalecký posudok, predvolá účastníka konania. Podrobné úkonu pre účely vyhotovenia objektívneho lekárskeho posudku určuje ust. § 11 ods. 3 nového zákona.
Pri posudzovaní odkázanosti účastníka konania posudkový lekár určí (A) druh odkázanosti účastníka konania, (B) na základe dotazníka k určeniu odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby podľa ustanoveného vzoru (i) stupeň odkázanosti účastníka konania a (ii) činnosti, ktoré účastník konania pri uspokojovaní základných životných potrieb nie je schopný samostatne vykonávať alebo je schopný ich vykonávať s dohľadom, (C) činnosti, pri ktorých je účastník konania odkázaný na osobnú asistenciu, (D) ustanoveným spôsobom rozsah osobnej asistencie najviac v ustanovenom maximálnom ročnom rozsahu.
Výsledkom lekárskej posudkovej činnosti je lekársky posudok.
Podľa § 19 ods. 2 nového zákona lekársku posudkovú činnosť vykonáva posudkový lekár, ktorým je lekár, ktorý získal odbornú spôsobilosť na výkon špecializovanej pracovnej činnosti v špecializačnom odbore posudkové lekárstvo.
9. INTEGROVANÝ POSUDOK
V záujme jednoznačnosti a univerzálnosti nový zákon v ust. § 12 stanovuje náležitosti výrokovej časti integrovaného posudku.
Výrok integrovaného posudku na základe nového zákona obsahuje (A) vyjadrenie, či účastník konania (i) je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, (ii) má zdravotné postihnutie na účely vyhotovenia parkovacieho preukazu pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím, (iii) má dlhodobé zdravotné postihnutie vo vzťahu k pracovnej činnosti, ktorej podrobný opis je prílohou k žiadosti o integrovaný posudok, ak predmetom integrovanej posudkovej činnosti je aj lekárska posudková činnosť na posudzovanie funkčných dôsledkov zdravotného stavu účastníka konania na účely určenia skutočnosti, či účastník konania má dlhodobé zdravotné postihnutie, (B) druh odkázanosti účastníka konania, (C) stupeň odkázanosti účastníka konania, ak je odkázaný na pomoc inej fyzickej osoby, (D) činnosti, ktoré účastník konania pri uspokojovaní základných životných potrieb nie je schopný samostatne vykonávať alebo je schopný ich vykonávať s dohľadom, ak je odkázaný na pomoc inej fyzickej osoby, (E) činnosti, pri ktorých je účastník konania odkázaný na osobnú asistenciu, ak je odkázaný na osobnú asistenciu, (F) rozsah osobnej asistencie účastníka konania, ak je odkázaný na osobnú asistenciu, (G) pomôcku zo zoznamu pomôcok na zmiernenie alebo prekonanie sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, na ktorú je účastník konania odkázaný, (H) druh peňažného príspevku na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, (I) druh sociálnej služby na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, nepriaznivého zdravotného stavu alebo z dôvodu dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok, (J) termín opätovného posúdenia funkčných dôsledkov zdravotného stavu účastníka konania
10. LEHOTA PRE ROZHODNUTIE
Nový zákon určuje, že v jednoduchých veciach, najmä ak možno rozhodnúť na základe podkladov predložených účastníkom konania, správny orgán rozhodne bezodkladne; v ostatných prípadoch je správny orgán povinný rozhodnúť vo veci do 60 dní od začatia konania. Ak vzhľadom na povahu veci nemôže správny orgán rozhodnúť v lehote podľa prvej vety, môže odvolací orgán predĺžiť lehotu pre rozhodnutie najviac o 60 dní, o čom správny orgán účastníka konania s uvedením dôvodov upovedomí.
11. OZNÁMENIE ROZHODNUTIA
Ustanovenie § 14 nového zákona určuje, že rozhodnutie vo veci integrovaného posudku sa doručí účastníkovi konania a subjektu, ak konanie začalo na základe jeho podnetu. Okrem integrovaného posudku bude účastníkovi konania zároveň doručená informácia o možnosti vyhotovenia preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím resp. tohto preukazu so sprievodcom, vyhotovenia parkovacieho preukazu pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím a o možnosti uplatnenia nárokov na peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a nárokov v oblasti sociálnych služieb.
12. PLATNOSŤ INTEGROVANÉHO POSUDKU
Podľa § 15 nového zákona sa ustanovujú dôvody, kedy integrovaný posudok stráca platnosť, a to v situácii, (i) ak nový integrovaný posudok nadobudol právoplatnosť alebo (ii) bolo konanie zastavené z dôvodov nesplnenia si povinností zo strany účastníka konania alebo (iii) ak uplynie termín opätovného posúdenia funkčných dôsledkov zdravotného stavu a osobe sa neposkytuje žiadna forma pomoci a ani nie je v evidencii žiadateľov o zabezpečenie poskytovania sociálnej služby alebo v evidencii žiadateľov o uzatvorenie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby.
13. PRECHODNÉ USTANOVENIA
Prechodné ustanovenia nového zákona zabezpečujú, aby sa fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím podľa osobitných predpisov v znení účinnom do 31. augusta 2025, považovala za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím podľa nového zákona v znení účinnom od 1. septembra 2025, avšak najdlhšie do právoplatnosti rozhodnutia vo veci integrovaného posudku alebo o zastavení konania v prípade, ak toto konanie začalo z vlastného podnetu správneho orgánu alebo do právoplatnosti rozhodnutia o preukaze fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, preukaze fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom alebo parkovacom preukaze pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím podľa zákona č. 447/2008 Z. z. v znení účinnom od 1. septembra 2025.
14. SÚVISIACE NOVELIZÁCIE
V súvislosti s prijatím nového zákona sa pre účely legislatívno-technických zmien čiastkovo novelizovali nasledovné zákony: (i) zákon č. 453/2003 Z. z. zákon o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to v súvislosti s úpravou pôsobnosti úradov práce, sociálnych vecí a rodiny a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, (ii) zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení zákona a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákone č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákone č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s prechodom výkonu lekárskej posudkovej činnosti zo štátnej služby do verejnej služby, (iii) zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, (iv) zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v zákone č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov, a to v súvislosti s úpravami v posudkovej činnosti, (v) zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, (vi) zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, (vii) zákon č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Nový zákon nadobúda v podstatnom rozsahu účinnosť dňa 1. septembra 2025.
Publikované dňa 16.12.2024