1. ABSTRAKT
Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete prináša do slovenského právneho poriadku úpravu (A) podmienok na prípravu, uskutočňovanie a dokončovanie investičných projektov, ktoré sú strategickou investíciou vo verejnom záujme, (B) práv a povinností investora či (C) pôsobnosti orgánov štátnej správy.
2. ZÁKON O MIMORIADNYCH OPATRENIACH
Dňa 11. júna 2024 Národná rada Slovenskej republiky prijala zákon č. 142/2024 Z. z. o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (ďalej len „zákon o mimoriadnych opatreniach“).
Zákonom o mimoriadnych opatreniach dochádza k zmenám a doplneniam (1) zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) (ďalej len „stavebný zákon“), (2) zákona Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách (ďalej len „zákon o pozemkových úpravách“), (3) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch (ďalej len „zákon o správnych poplatkoch“), (4) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) (ďalej len „katastrálny zákon“), (5) zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy (ďalej len „zákon o ochrane“), (6) zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy (ďalej len „zákon o rozpočtových pravidlách“), (7) zákona č. 362/2005 Z. z. o lesoch (ďalej len „zákon o lesoch“), (8) zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (ďalej len „zákon o posudzovaní vplyvov“), (9) zákona č. 282/2015 Z. z. o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb a o nútenom obmedzení vlastníckeho práva k nim (ďalej len „zákon o vyvlastňovaní“), (10) zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní (ďalej len „zákon o verejnom obstarávaní“), (11) zákona č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe (ďalej len „zákon o štátnej službe“) a (12) zákona č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní (ďalej len „zákon o územnom plánovaní“).
3. STRATEGICKÉ INVESTÍCIE
A. URČENIE STARTEGICKEJ INVESTÍCIE
Na úvod zákon o mimoriadnych opatreniach prináša úpravu spôsobu určovania strategických investícií.
„Vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) môže za strategickú investíciu určiť aj investičný projekt, ak (A) jeho realizácia je vo verejnom záujme, (B) bude realizovaný na území investície nevyhnutného rozsahu, (C) jeho umiestnenie je v súlade s územným plánom a strategickými dokumentmi štátu, obcí alebo vyšších územných celkov, v územných obvodoch ktorých sa má investičný projekt realizovať, (D) dodržiava opatrenia na ochranu životného prostredia, ak to pre investičný projekt vyžadujú osobitné predpisy a (E) spĺňa aspoň jednu z osobitných strategických požiadaviek podľa ustanovenia § 3 ods. 4 zákona o mimoriadnych opatreniach“ (ustanovenie § 3 ods. 3 zákona o mimoriadnych opatreniach).
„Pre účely zákona o mimoriadnych opatreniach investičný projekt spĺňa osobitné strategické požiadavky, ak (A) plánované investičné výdavky na realizáciu investičného projektu sú najmenej 50 miliónov eur, (B) má prispieť k odvráteniu dlhodobých environmentálnych škôd, (C) ide o stavby obrannej infraštruktúry a nástroje na zabezpečenie obrany štátu alebo stavby pre bezpečnosť štátu alebo stavby zdravotníckych zariadení alebo stavby určené na rozvoj priemyselnej výroby, služieb, výskumu a vývoja, ktorých celková výmera predstavuje najmenej 30 ha alebo (D) jeho realizácia priamo a bezprostredne súvisí s investičným projektom podľa ustanovenia § 3 ods. 2, podľa písmena a), b) alebo písmena c) zákona o mimoriadnych opatreniach alebo s významnou investíciou podľa osobitného predpisu, ak investičný výdavok na významnú investíciu je vyšší ako 50 miliónov eur“ (ustanovenie § 3 ods. 4 zákona o mimoriadnych opatreniach).
B. ŽIADOSŤ
Cesta k určeniu strategickej investície vedie cez žiadosť, upravenú v ustanovení § 4 zákona o mimoriadnych opatreniach.
„Žiadosť podáva investor ministerstvu, ktoré vykonáva štátnu správu v oblasti, v ktorej sa investičný projekt má realizovať (ďalej len „príslušné ministerstvo“). Ak sa investičný projekt týka viac ako jednej oblasti, môže investor podať žiadosť ktorémukoľvek príslušnému ministerstvu. Žiadosť sa spravidla podáva v elektronickej podobe s autorizovaným kvalifikovaným elektronickým podpisom alebo uznaným spôsobom autorizácie oprávnenej osoby“ (ustanovenie § 4 ods. 1 zákona o mimoriadnych opatreniach).
„Do desiatich pracovných dní po doručení žiadosti príslušné ministerstvo informuje obce a vyššie územné celky, v územných obvodoch ktorých sa má podľa predloženej žiadosti realizovať investičný projekt o tom, že bola podaná žiadosť“ (ustanovenie § 4 ods. 4 zákona o mimoriadnych opatreniach).
„Posúdenie žiadosti vykonáva a návrh na určenie investičného projektu za strategickú investíciu (ďalej len „návrh“) vláde predkladá príslušné ministerstvo“ (ustanovenie § 4 ods. 5 zákona o mimoriadnych opatreniach). „Ak po posúdení príslušného ministerstva investičný projekt nespĺňa podmienky na určenie za strategickú investíciu alebo žiadateľ nemá predpoklad ich splniť, príslušné ministerstvo žiadosť zamietne, o čom žiadateľa písomne informuje“ (ustanovenie § 4 ods. 8 zákona o mimoriadnych opatreniach).
„Ak príslušné ministerstvo žiadosť nezamietne podľa ustanovenia § 4 ods. 7 alebo ods. 8 zákona o mimoriadnych opatreniach, predloží návrh vláde, a to do desiatich pracovných dní odo dňa doručenia úplnej a správnej žiadosti“ (ustanovenie § 4 ods. 9 zákona o mimoriadnych opatreniach).
„Ak vláda určí investičný projekt za strategickú investíciu, príslušné ministerstvo do troch pracovných dní vydá investorovi osvedčenie“ (ustanovenie § 4 ods. 10 zákona o mimoriadnych opatreniach). „Ak vláda návrh neschváli, príslušné ministerstvo do troch pracovných dní žiadosť zamietne, o čom žiadateľa písomne informuje“ (ustanovenie § 4 ods. 11 zákona o mimoriadnych opatreniach). „Vláda pri určení investičného projektu za strategickú investíciu môže rozhodnutím určiť, (A) že pri realizácii strategickej investície alebo jej časti sa musia použiť osobitné bezpečnostné opatrenia alebo je pri nej nevyhnutná ochrana základných bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná, (B) že hodnotenie štúdie uskutočniteľnosti podľa osobitného predpisu nevykoná Ministerstvo financií Slovenskej republiky, (C) ktorý z vecne príslušných správnych orgánov na povoľovacie a vyvlastňovacie konania podľa zákona o mimoriadnych opatreniach týkajúce sa strategických investícii bude miestne príslušným na rozhodovanie na prvom stupni a na rozhodovanie o opravných prostriedkoch (ďalej len „špeciálne správne orgány“), (D) či strategická investícia má prioritu pred inými strategickými investíciami“ (ustanovenie § 4 ods. 12 zákona o mimoriadnych opatreniach).
C. PREDKUPNÉ PRÁVO
Zákon o mimoriadnych opatreniach prináša aj úpravu predkupného práva.
„Dňom určenia investičného projektu za strategickú investíciu vládou vzniká k pozemkom, na ktorých sa má realizovať strategická investícia, a k stavbám na nich predkupné právo investora (ďalej len „predkupné právo“). Predkupné právo má účinky vecného práva, nie je iným právom k pozemkom a stavbám a zapisuje sa do katastra nehnuteľností na návrh investora alebo príslušného ministerstva. Prílohou k návrhu na zápis predkupného práva je okrem náležitostí podľa katastrálneho zákona osvedčenie; ak sa predkupné právo týka len časti pozemku, prílohou k návrhu na zápis predkupného práva je aj úradne overený geometrický plán“ (ustanovenie § 6 ods. 1 zákona o mimoriadnych opatreniach“).
D. PRÍPRAVNÉ PRÁCE
„Po vydaní osvedčenia môže investor v nevyhnutnom rozsahu a vo verejnom záujme vstupovať na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení (ďalej len „dotknuté nehnuteľnosti“) v rozsahu a spôsobom nevyhnutným na prípravné, prieskumné a zisťovacie práce a úkony na dotknutých nehnuteľnostiach. Ide o vstup výlučne z dôvodu a na čas potrebný na vykonanie nevyhnutných úkonov súvisiacich s prípravou strategickej investície, najmä v súvislosti s geologickým prieskumom, archeologickým výskumom, geodetickým zameraním, pyrotechnickým prieskumom, radónovým prieskumom alebo iným prieskumom alebo znaleckou činnosťou súvisiacou s prípravou strategickej investície (ďalej len „prípravné práce“)“ (ustanovenie § 7 ods. 1 zákona o mimoriadnych opatreniach).
E. ZÁNIK PRÁV TRETÍCH OSÔB
Zákon o mimoriadnych opatreniach upravuje aj zánik práv tretích osôb.
„Dňom zapísania vlastníckeho práva investora k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení do katastra nehnuteľností zanikajú práva tretích osôb k nim okrem zákonných vecných bremien a investor je oprávnený predmetné nehnuteľnosti vypratať. Majetkové ujmy tretích osôb vyplývajúce zo zániku ich práv k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení vyrovná investor, ak zmluva, ktorou boli dotknuté nehnuteľnosti prevedené na investora, neurčuje inak. Ak práva tretích osôb k nehnuteľnostiam uvedeným v osvedčení vznikli až po zverejnení osvedčenia a bez súhlasu investora, majetkové ujmy vyrovná ten, kto zriadil alebo umožnil zriadiť k predmetným nehnuteľnostiam práva tretej osoby“ (ustanovenie § 9 zákona o mimoriadnych opatreniach).
F. VYVLASTNENIE
Súčasťou postupu po určení strategickej investície je aj problematika vyvlastnenia.
„Na účel realizácie strategickej investície možno za náhradu pozemok alebo stavbu uvedenú v osvedčení vyvlastniť alebo vlastnícke právo k pozemku alebo stavbe obmedziť, ak je to vo verejnom záujme a nie je možné nadobudnúť právo k pozemku alebo stavbe dohodou. Ak zákon o mimoriadnych opatreniach neustanovuje inak, vzťahuje sa na vyvlastnenie všeobecný predpis o vyvlastňovaní. Majetkové vyrovnanie za vyvlastnený pozemok alebo za vyvlastnenú stavbu pridelením náhradného pozemku alebo náhradnej stavby je možné, ak sa na tom účastníci konania dohodnú, len ak investor v čase vyvlastňovacieho konania disponuje pozemkom alebo stavbou v rovnakej hodnote. Nadobúdanie vlastníckeho práva k pozemku alebo stavbe investorom na účel ich pridelenia ako náhradného pozemku alebo stavby sa nepripúšťa.“ (ustanovenie § 11 ods. 1 zákona o mimoriadnych opatreniach).
G. VSTUP NA CUDZIE POZEMKY
Zákon o mimoriadnych opatreniach upravuje aj otázky, spojené so vstupom na cudzie pozemky.
„Investor a osoby zabezpečujúce výstavbu strategickej investície môžu vstupovať na nezastavané pozemky v okolí strategickej investície, cesty a miestne cesty a vykonávať nevyhnutné opatrenia na účely výstavby, dozoru a na iné účely súvisiace s výstavbou strategickej investície. Pred vstupom na nezastavané pozemky v okolí strategickej investície, cesty a miestne cesty je investor povinný túto skutočnosť vopred oznámiť, na oznámenie sa vzťahuje ustanovenie § 7 ods. 3 zákona o mimoriadnych opatreniach“ (ustanovenie § 16 ods. 1 zákona o mimoriadnych opatreniach).
„Pri výkone oprávnenia podľa ustanovenia § 16 ods. 1 zákona o mimoriadnych opatreniach je investor povinný konať tak, aby nebola spôsobená ujma na právach vlastníkov alebo oprávnených užívateľov dotknutých nehnuteľností a ak sa jej nedá vyhnúť, obmedziť ujmu na čo najmenšiu možnú mieru. Po skončení výkonu práva podľa ustanovenia § 16 ods. 1 zákona o mimoriadnych opatreniach je investor povinný uviesť dotknuté nehnuteľnosti do pôvodného stavu, ak je to možné“ (ustanovenie § 16 ods. 2 zákona o mimoriadnych opatreniach).
4. VÝSTAVBA TRANSEURÓPSKEJ DOPRAVNEJ INFRAŠTRUKTÚRY
A. TRANSEURÓPSKA DOPRAVNÁ INFRAŠTRUKTÚRA
Zákon o mimoriadnych opatreniach obsahuje aj osobitné ustanovenia, vzťahujúce sa na strategické investície, ak sú dopravnou infraštruktúrou a sú súčasťou „(A) úsekov základnej transeurópskej dopravnej siete na území Slovenskej republiky uvedených v prílohe č. 1 časti A a iných projektov v rámci koridorov základnej transeurópskej dopravnej siete podľa prílohy č. 1 časti A určených v súlade s osobitným právnym predpisom, ak celkové investičné náklady projektu presiahnu 300 000 000 eur bez dane z pridanej hodnoty, okrem projektov, ktoré sa týkajú výlučne telematických aplikácií, nových technológií a inovácií podľa osobitného predpisu alebo (B) základnej transeurópskej dopravnej siete podľa prílohy č. 1 časti B a súhrnnej transeurópskej dopravnej siete na území Slovenskej republiky uvedené v prílohe č. 1 časti C vrátane projektov, ktoré sa týkajú výlučne telematických aplikácií, nových technológií a inovácií podľa osobitného predpisu“ (ustanovenie § 3 ods. 5 zákona o mimoriadnych opatreniach).
„Projektom sa rozumie návrh na výstavbu, úpravu, obnovu alebo modernizáciu úseku dopravnej infraštruktúry podľa ustanovenia § 3 ods. 5 zákona o mimoriadnych opatreniach, ktorý vedie k zvýšeniu kapacity, bezpečnosti a využiteľnosti a efektívnosti tejto infraštruktúry, a ktorého realizácia musí byť schválená rozhodnutím alebo súborom viacerých rozhodnutí, ktoré môžu byť administratívnej povahy a sú prijaté príslušným orgánom vrátane určených orgánov a spoločného orgánu (ďalej len „rozhodnutie o schválení“); rozhodnutie o schválení podľa stavebného zákona sa považuje za konečné rozhodnutie o schválení. Rozhodnutím o schválení podľa zákona o mimoriadnych opatreniach nie je rozhodnutie prijaté v odvolacom konaní“ (ustanovenie § 22 ods. 2 zákona o mimoriadnych opatreniach).
B. CEZHRANIČNÉ OBSTARÁVANIE
V súvislosti s osobitnými ustanoveniami o výstavbe transeurópskej dopravnej infraštruktúry zákon o mimoriadnych opatreniach upravuje aj problematiku cezhraničného obstarávania.
„Ak sa cezhraničné obstarávanie uskutočňuje prostredníctvom spoločného subjektu, postupuje sa podľa právnych predpisov členského štátu, v ktorom má spoločný subjekt svoje sídlo, ak písomná dohoda medzi zúčastnenými členskými štátmi neustanovuje inak; v písomnej dohode medzi zúčastnenými členskými štátmi možno ustanoviť postup vo verejnom obstarávaní podľa právnych predpisov jedného zo zúčastnených členských štátov“ (ustanovenie § 26 ods. 1 zákona o mimoriadnych opatreniach).
5. ÚČINNOSŤ ZÁKONA O MIMORIADNYCH OPATRENIACH
Zákon o mimoriadnych opatreniach nadobudol účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (27. júna 2024).
Publikované dňa 02.09.2024.