Obchodné právo

Podnikanie v oblasti kryptoaktív je regulované nariadením MiCA – Slovenská MiCA krypto licencia je veľmi výhodná a platí v celej EÚ

  • 10. januára 2025

1. Neregulované voľné živnosti skončili v roku 2024

Do konca roku 2024 bolo možné podnikať v oblasti kryptoaktív iba na základe ohlásenej voľnej živnosti, a medzi neregulované podnikateľské aktivity spadali aj služby zmenárne kryptoaktív a aj služby peňaženky kryptoaktív.

Od roku 2025 je už potrebné získať na všetky podnikateľské činnosti v oblasti kryptoaktív licenciu NBS. NBS je regulátorom kryptoaktív na území Slovenska. Držbu licencie na podnikanie s kryptoaktívami vyžaduje nariadenie EÚ 2023/1114 MiCA (Markets in Crypto Assets – trhy kryptoaktív).

2. Minimálne kapitálové požiadavky – koľko to bude stáť

Na podnikanie v oblasti kryptoaktív bude po novom potrebné splniť aj určité kapitálové požiadavky, pričom v oblasti kryptoaktív môžu podnikať iba právnické osoby. Kapitálové požiadavky je možné splniť splatením a držaním peňazí na bankovom účte, pričom tieto prostriedky musia byť súčasťou vlastného imania spoločnosti.

Podnikanie v oblasti kryptoaktív je rozdelené do troch oblastí (tried), pričom pre každú triedu je potrebné splniť rôzne minimálne kapitálové požiadavky:

Poskytovatelia služieb
kryptoaktív
Druh služieb kryptoaktívMinimálne kapitálové
požiadavky
Trieda 1Poskytovateľ služieb kryptoaktív s povolením na poskytovanie týchto služieb kryptoaktív:
– vykonávanie príkazov v mene klientov;
– umiestňovanie kryptoaktív;
poskytovanie služieb prevodu:
– kryptoaktív v mene klientov;
– prijímanie a postupovanie príkazov týkajúcich sa kryptoaktív v mene klientov;
– poskytovanie poradenstva v oblasti kryptoaktív; a/alebo
– poskytovanie riadenia portfólia kryptoaktív.
50.000 EUR
Trieda 2Poskytovateľ služieb kryptoaktív s povolením na poskytovanie všetkých služieb kryptoaktív patriacich do triedy 1 a na:
– poskytovanie úschovy a správu kryptoaktív v mene klientov;
– výmenu kryptoaktív za finančné prostriedky; a/alebo
– výmenu kryptoaktív za iné kryptoaktíva.
125.000 EUR
Trieda 3Poskytovateľ služieb kryptoaktív s povolením na poskytovanie všetkých služieb kryptoaktív patriacich do triedy 2 a na:
– prevádzkovanie obchodnej platformy pre kryptoaktíva.
150.000 EUR

Uvedené čiastky sa zvyšujú na sumu 25% fixných nákladov držiteľa licencie za uplynulý rok, resp. plánovaných na nasledujúci rok (pri prvom podaní žiadosti o licenciu), ak je táto časť fixných nákladov vyššia ako sumy uvedené v tabuľke.

Týchto peňazí sa spoločnosť nesmie ani dotknúť, musí ich mať stále k dispozícii v likvidnej forme buď na účte alebo v prvotriednych cenných papieroch. Použiť by ich spoločnosť mala iba v prípade núdze na krytie pohľadávok klientov. Ak však tieto prostriedky spoločnosť minie, príde o licenciu.

3. Zamedzovanie prania špinavých peňazí

Každá spoločnosť podnikajúca s kryptomenami musí mať robustný systém pre identifikáciu klientov a ich transakcií. Pri otvorení účtu a následne v pravidelných intervaloch musí spoločnosť preverovať a identifikovať každého klienta. Taktiež musí mať spoločnosť systém na archiváciu a klasifikáciu všetkých transakcií, ktoré s klientmi a s ich kryptoaktívami alebo peniazmi uskutoční.

Nariadenie MiCA výslovne zakazuje používanie kryptoaktív, pri ktorých je nemožné identifikovať jednotlivé transakcie a priradiť ich konkrétnym peňaženkám, ako je to napr. pri kryptomene Monero.

Procesy na zabránenie praniu špinavých peňazí a na identifikáciu klientov ako aj na archiváciu jednotlivých transakcií musí spoločnosť licencujúcemu orgánu detailne preukázať a popísať.

4. Riadenie rizík a transparentnosť podnikania

Ďalšou oblasťou, v ktorej musí spoločnosť preukazovať svoju spôsobilosť, je oblasť riadenia rizík, najmä riadenie cash-flow a rizík spojených s prevádzkou počítačových systémov a softvéru. Spoločnosť musí mať stále k dispozícii dostatok prostriedkov na výplatu všetkých pohľadávok klientov.

Spoločnosť pri poskytovaní služieb v oblasti kryptoaktív pracuje s cudzími majetkovými hodnotami, preto musí zabezpečiť primeranú ochranu týchto majetkových hodnôt.

Základné pravidlo, ktoré musí spoločnosť dodržiavať je, že musí spravovať cudzie majetkové hodnoty oddelene od svojho majetku.

Spoločnosť nesmie využívať a zneužívať ani dôverné informácie, o ktorých sa dozvedela a ktoré nie sú verejne dostupné na trhu.

Zároveň spoločnosť musí mať robustné procesy a politiky zamerané na zabránenie prania špinavých peňazí, financovania terorizmu a páchania trestnej činnosti.

Spoločnosť musí včas a transparentne zverejňovať svoju poplatkovú politiku a musí mať spoľahlivý systém na riešenie sťažností klientov. Klientom musí poskytovať jasné, nestranné a nezavádzajúce informácie, pričom musí stále konať čestne a profesionálne a v najlepšom záujem klientov.

Spoločnosť nesmie zneužívať dôverné informácie, ktoré sa pro výkone svojej činnosti dozvedela, na vlastný prospech a obohatenie.

5. Vytváranie nových tokenov vo forme kryptoaktív

Vytváranie a obchodovanie s novými kryptoaktívami podlieha tiež novej prísnej regulácii. Táto regulácia sa vzťahuje nielen na tzv. ICO (Initial Coin Offering), ale na akékoľvek verené ponúkanie tokenov za protihodnotu. Nariadenie rozlišuje tri typy tzv. tokenov, čiže kryptoaktív, laicky označovaných aj ako kryptomeny.

Najprísnejšia regulácia sa týka tokenov elektronických peňazí. To sú také tokeny, ktoré sú naviazané pevným kurzom je jednu oficiálnu menu niektorého štátu. Takéto tokeny môže emitovať iba úverová inštitúcia alebo inštitúcia elektronického bankovníctva, čiže banka.

Druhý typ regulovaných tokenov predstavujú tokeny, ktoré sú naviazané na nejaké iné aktívum alebo na viaceré aktíva, napr. môžu byť naviazané na hodnotu 1 unce zlata, alebo na kôš rôznych mien.

Tretím typom regulovaných tokenov sú tokeny, ktoré nie sú ani tokenmi elektronických peňazí a ani nie sú naviazané na iné aktívum. Medzi takéto tokeny patrí napríklad aj Bitcoin.

Emitovanie nových tokenov vyžaduje, aby emitent spĺňal nielen všeobecné povinnosti uvedené vyššie, ale aby splnil ďalšie dve podstatné podmienky, ktorými sú: (i) zverejnenie a schválenie Bieleho dokumentu (Whitepaper), v ktorom sú obsiahnuté všetky relevantné informácie o novom tokene, a (ii) schválenie marketingového plánu emisie nového tokenu regulačným úradom.

Nariadenie detailne popisuje základné informácie, ktoré musí obsahovať ako Biely dokument, tak aj marketingový plán, a na ich vypracovanie je potrebné mať nielen potrebné technické a marketingové vedomosti, ale aj detailnú znalosť práva. Od schváleného marketingového plánu sa emitent nesmie odchýliť, preto je potrebné, aby bol koncipovaný čo najširšie, aj keď v praxi bude použitá iba jeho časť.

Emitent tokenu so sídlom mimo EÚ nepotrebuje spĺňať podmienky nariadenia MiCA, ak tento token neponúka na území EÚ. Ak by však nejaký iný obchodník tento token na území EÚ ponúkať chcela, musí získať licenciu od niektorého regulátora na území EÚ v zmysle nariadenia MiCA práve tento obchodník (nie emitent tokenu).

Pri tokenoch elektronických peňazí alebo pri tokenoch naviazaných na aktíva verejne ponúkaných alebo obchodovaných má ich emitent povinnosť, tieto vždy na požiadanie vlastníka spätne vymeniť za peniaze alebo za aktívum, na ktoré sú tieto tokeny naviazané.

Každý emitent tokenov elektronických peňazí alebo tokenov naviazaných na aktíva musí udržiavať nepretržite rezervu aktív, ktorá pokrýva záväzky voči držiteľom tokenov, a mať neustále k dispozícii vlastné zdroje, ktoré sa rovnajú aspoň najvyššej z týchto hodnôt:

  1. 350 000 €,
  2. 2 % priemernej sumy rezervných aktív,
  3. štvrtina fixných režijných nákladov na predchádzajúci rok.

Uvedené povinnosti sa však nevzťahujú na emitentov takých nových tokenov, ktoré spĺňajú aspoň jednu z nasledovných podmienok:

  1. kryptoaktívum sa ponúka bezplatne;
  2. kryptoaktívum sa vytvára automaticky ako odmena za zachovávanie distribuovanej databázy transakcií alebo validáciu transakcií;
  3. ponuka sa týka úžitkového tokenu poskytujúceho prístup k tovaru alebo službe, ktoré existujú alebo sa poskytujú; alebo
  4. držiteľ kryptoaktíva má právo používať ho len výmenou za tovar a služby v obmedzenej sieti obchodníkov so zmluvnými dojednaniami s osobou, ktorá ponúka kryptoaktíva.

Nariadenie sa taktiež nevzťahuje na nákup tokenov ponúkaných a predávaných mimo územia EÚ, a to ani v prípade, ak tieto kúpi osoba so sídlom alebo pobytom v EÚ. Avšak, osoba so sídlom mimo EÚ tieto tokeny nesmie verejne ponúkať na území EÚ.

6. Licencia MiCA získaná na Slovensku platí v celej EÚ

Je výhodné získať licenciu MiCA na Slovensku, pretože Slovensko má transparentný regulačný proces, výhodnú 21%-nú daň z príjmu právnických osôb a dostatok vzdelanej a kvalitnej pracovnej sily.

Nové nariadenie unifikuje reguláciu trhu s kryptomenami na úrovni celej Európskej únie, čo je výrazný pokrok vo vzťahu k predchádzajúcemu právnemu stavu a odstraňuje doterajšiu vnútornú súťaž medzi krajinami EÚ o najveľkorysejšiu reguláciu. Nariadenie zároveň poskytuje silnú ochranu pre držiteľov kryptoaktív, podliehajúcich regulácii. Jednoznačne môžeme Nariadenie hodnotiť ako dôležitý a významný krok vpred v oblasti obchodovania s kryptoaktívami.

 

 

Kontaktný formulár

Sme pripravení naplniť Vaše práva.
Kontaktujte nás!

Zadajte vašu e-mailovú adresu.
Zadajte vaše telefónne čislo.
Napíšte nám správu.
Súhlaste so spracovaním osobných údajov.

Správa sa odosiela ....